Köpek gibi davranmak üzere eğitilen yapay sinir ağları

Araştırmacılar, köpek gibi düşünebilen ve davranabilen yapay sinir ağları geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Washington Üniversitesi’nde çalışan bir grup araştırmacı, GoPro kameraları kullanarak yapay sinir ağlarını köpek gibi düşünecek ve davranacak biçimde eğitti. Bir Alaska kurdunun kafasına GoPro bağlayan ekip, köpeğin görüş açısıyla 380 adet video çekti. Daha sonra bu videolar, köpeklerin belirli durumlarda nasıl davranmaya eğimli olduğunu öğretmek için yapay sinir ağlarına gösterildi.

Araştırmacılar; oturma odası, merdiven, sokak ve köpek parkı gibi yerler olmak üzere 50’den fazla mekanda video kaydı yaptı. Video kaydı yapıldığı sırada köpek normalde yaptığı gibi yürüyor, hareket eden nesneleri takip ediyor ve diğer köpeklerle etkileşim kuruyordu.

Video kaydı yapmanın yanı sıra, köpeğin vücut, bacak ve kuyruk pozisyonları da sürekli olarak takip edilerek bütün hareketleri kayıt altına alındı. Daha sonra araştırmacılar, bir videonun belirli bir kısmını yapay zeka modeline gösterip “Şimdi ne olacak?” diye sorarak yapay sinir ağının ne yapması gerektiğine karar vermesini sağladı. Mesela köpeğe bir yiyecek gösterildiğinde köpeğin oturması, bir topun fırlatıldığını gördüğünde ise topun arkasından koşması muhtemel.

Yaptıkları çalışmanın görsel zeka alanı açısından gelecek vadettiğini düşünen araştırmacılar “Yaptığımız denemeler, modelimizin bir köpeğin bir sonraki adımını tahmin edebildiğini veya köpeğin yapacağına benzer hareketler yapabildiğini ortaya koydu.” diyor.

Bu araştırma, ileride bir gün robot köpeklerin geliştirilmesi açısından faydalı olabilir. Ancak ekip, bu öğrenilmiş becerilerin başka işlere de uygulanabileceğini söylüyor. Örneğin; bir bölgedeki güvenli rotaların belirlenmesi gibi. Ayrıca araştırmacılar, geliştirdikleri modele dokunma, ses ve koku gibi özellikler ekleyerek geliştirebileceklerini düşünüyor.

Ekibin “Who Let The Dogs Out? Modeling Dog Behavior From Visual Data” adını verdiği çalışma arxiv.org’da yayımlandı. Araştırmanın Haziran ayında düzenlenecek olan 2018 Bilgisayarlı Görme ve Örüntü Tanıma Konferansı’nda (CVPR) sunulması planlanıyor.

Kaynak: New Atlas

Bir Alaska kurdunun kafasına GoPro bağlayan araştırmacılar, oturma odası, park, merdiven ve sokak gibi çeşitli mekanlarda 380 adet video çekti. Daha sonra bu videoların belirli bir kısmını yapay sinir ağlarına gösteren ekip, bir sonraki adımı tahmin ederek ne yapılacağına karar vermesini sağladı. Geliştirdikleri modelin bir köpeğin bir sonraki adımını tahmin edebildiğini veya köpeğin yapacağına benzer hareketler yapabildiğini söyleyen araştırmacılar, çalışmanın görsel zeka alanında gelecek vadettiğini ifade etti.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği