Kirli havayı temizleyen filtreli otobüsler

İngiltere’nin Southampton kentinde hizmet verecek otobüsler şehrin havasını değiştirecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Go-Ahead Group isimli bir otobüs şirketi, Southampton şehrinde, kirli havayı çeken otobüsler işletmeye başlayacak. Şirket, 100 günlük test sürüşünün başarılı olduğunu gördükten sonra bir seri otobüsü hizmete sunmaya karar verdi. Eylül 2018’de başlayan test sürüşü boyunca otobüs hava filtreleri sayesinde şehrin havasından 65g partikül madde emdi; bu miktar bir tenis topu büyüklüğüne eşit.

Test sürüşü için Southampton’ın seçilmesinin sebebi ise, Dünya Sağlık Örgüt’ünün 2018’deki bir raporuna göre şehrin hava kirliliğinin sınırda olmasıydı. Go-Ahead Group şirketi şimdi beş tane Bluestar otobüsüne hava filtreleri monte edecek ve otobüsler şehirde servise başlayacak. Şirketin gelecek planları arasında bu otobüsleri Manchester, Oxford, Brighton & Hove, Newcastle, Norwich, Durham, Sussex ve Kent gibi bölgelere götürmek var.

Kaynak: The Independent

Go-Ahead Group isimli bir otobüs şirketi, Southampton şehrinde kirli havayı çeken otobüsler işletmeye başlayacak. Şirket, 100 günlük test sürüşünün başarılı olduğunu gördükten sonra bir seri otobüsü hizmete sunmaya karar verdi. Eylül 2018’de başlayan test sürüşü boyunca otobüs hava filtreleri sayesinde şehrin havasından 65g partikül madde emdi; bu miktar bir tenis topu büyüklüğüne eşit. Go-Ahead Group şirketi şimdi beş tane Bluestar otobüsüne hava filtreleri monte edecek ve otobüsler şehirde servise başlayacak.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği