Ketçap şişesine vurmaya son

Tomato ketchup falling from bottle
Ohio State Üniversitesi'nden araştırmacılar şampuan, ketçap, sıvı sabun gibi kabının dibine yapışan ürünleri çıkarmak için bir kaplama malzemesi geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Şampuan, ketçap, sıvı sabun, bulaşık jeli gibi ürünler polipropilenden yapılan şişelerde satışa sunuluyor ve hepsinin ortak özelliği şişenin dibinde kalan malzemeyi çıkarmanın neredeyse imkansız olması. Bu sebeple çoğu zaman satın alınan ürünlerin küçük bir kısmı şişe ile birlikte çöpe atılıyor. Ohio State Üniversitesi‘nden araştırmacılar bu probleme bir çözüm bulmak amacıyla bir araya geldi ve şişelerin iç kısmını kaplamak için kaygan bir kaplama malzemesi geliştirdi.

Patent için onay bekleyen teknoloji sadece hepimizin canını sıkan bu problemi çözmekle kalmıyor ayrıca plastiği daha dayanıklı ve yeniden kullanılabilir hale getiriyor. Normalde şişelerin iç kısmında bulunan tabaka moleküllerin tutunması için ideal bir yüzey oluşturuyor. Bu da akışkan malzemelerin dışarı çıkmasına engel oluyor. Silika nanoparçacıklarından yapılan yeni kaplama ise ‘Y’ harfi şeklinde mikroskobik yapılardan oluşuyor. ‘Y’nin kolları sıvı ile yüzey arasında bir hava boşluğu oluşturarak yüzey geriliminin azalmasını sağlıyor. Böylece moleküller yüzeye tutunmakta güçlük çekiyor ve kayıp aşağıya doğru süzülüyor.

Sıvı soldaki plastik yüzeye tutunurken sağdaki kaplanmış yüzeyden akıyor.
Sıvı soldaki plastik yüzeye tutunurken sağdaki kaplanmış yüzeyde tutunamıyor.

Vücuda bir zararı yok

Bu teknoloji 2013’te tanıtılan, endüstriyel ve atık yönetimi alanlarında kullanılan hidrofobik kaplamaya benziyor. Ancak hidrofobik kaplamayı oluşturan kimyasallar sebebiyle o malzeme yiyecek kutularında kullanılamıyor. Ohio State araştırmacılarının geliştirdiği malzeme ise, çeşme suyunda da az miktarda kullanılan ya da pek çok yiyecekte doğal olarak bulunan silika maddesinden yapıldığı için yiyecek kutularında kullanılmasında hiçbir sakınca yok.

Yeni kaplama ayrıca şişelerin temizlenmesini kolaylaştırarak geri dönüşüme de katkıda bulunabilir. Buna ek olarak biyomedikal cihazlar gibi sürekli temiz kalması gereken ürünlerde de kullanılabilir. Araştırmacılar bu tekniği polikarbonat adı verilen bir başka plastik türüne de başarıyla uyguladı. Bu malzeme de lenslerde, çatı kaplamalarında ve akıllı telefon kılıflarında kullanılıyor.

Tomato ketchup falling from bottle

Silika maddesi kullanılarak geliştirilen bir madde, plastik şişelerin içine kaplanarak şampuan, sıvı sabun ve ketçap gibi maddelerin kolayca dökülmesini sağlıyor. Böylece şişenin dibinde kalan malzemeyi almak için uğraşmamıza ya da her şişe ile birlikte bir miktar ürünü de çöpe atmamıza gerek kalmayacak. Musluk suyunda ve bazı yiyeceklerde de bulunan silika maddesinin zararsız olması, bu kaplamanın ketçap gibi yiyeceklerin kaplarında kullanılabilmesine olanak sağlıyor.

2 Yorum

  • Vay be, ben de şampuan, ketçap vb. ürünlerin dibinde kalan artıklar için kafam da şişe, kavanoz tasarımları yaparken bu buluş daha iyisini gerçekleştirmiş. Bu buluşun bence en önemli yönü, dünya’ya sağlayacağı katkı, bir günde o şişe dibinde kalan ürünleri toplasanız, herhalde bir ülkenin yıllık bütçesine denk bir ekonomik yarar sağlayacaktır, ve tabii dünya içinde önemli!

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği