Kellik 2020’de tarihe karışacak

Japonya’da RIKEN, Kyocera ve Organ Technologies ortak çalışmasıyla geliştirilen yöntem sayesinde kellik kalıcı olarak tedavi edilebilecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kelliği önlemek için dünya çapında tıp laboratuvarlarında çok büyük çalışmalar yürütülüyor. Japonya’dan gelen son açıklama, ülkenin en büyük araştırma organizasyonu RIKEN’in iki büyük Japon şirketi Kyocera ve Organ Technologies ile iş birliği yaparak yenileyici kellik tedavisi üzerine çalışmalar yürüttüğünü bildiriyor. Şirketler bu yöntemin 2020’de ticari kullanıma uygun hale geleceğini düşünüyor.

Yenileyici tedavi alanında çalışma yürüten tek ülke Japonya değil. Kaliforniya Stanford-Burham Tıp Araştırmaları Enstitüsü de benzer metotlar kullanarak bu alanda çalıştığını açıklamıştı. Ayrıca bir başka Japon firması Shiseido‘nun, Kanadalı RepliCel Life and Sciences şirketi ile iş birliği halinde olduğu ve kendi yenileyici tedavilerini geliştirerek 2018’e kadar bu yöntemi piyasaya sürmeyi hedefledikleri belirtiliyor. Şirketler tedavi ücretinin bin dolar civarında olacağını düşünüyor.

Günümüzde sadece Japonya’da 18 milyon insan saç kaybından şikayetçi. Bu rakam ABD’de üç katına kadar çıkabiliyor. Yöntemin maliyetine de bağlı olarak, şirketlerin bu alanda müşteri bulmakta zorlanmayacağı düşünülüyor.

Saç folikülleri yeniden üretiliyor

RIKEN’de Takashi Tsuji tarafından yönetilen araştırmalarda, fareler üzerinde yapılan deneylerde diş, bazı salgı bezleri ve saç folikülü gibi vücut parçalarının ilk evre (primordium) yöntemiyle yeniden geliştirilebildiği kanıtlandı. Burada en önemli bileşen kök hücreler. Bu hücreler kendilerini vücudun ihtiyacına göre başka hücrelere dönüştürerek ihtiyaç duyulan vücut parçalarını oluşturabiliyor.

Saç folikülleri, saçlarımızın köklerinde bulunan ve saça gerekli besini sağlayan hücreler ve dokulardır. Saç folikülleri, kendisine bağlı kök hücreler aracılığıyla, doğumdan sonra tekrar tekrar kendisini yenilediğini bildiğimiz, deri dışındaki tek organımız. Bir saç folikülünden 3 ila 7 yıl boyunca saç çıkabilir. Daha sonra folikül uykuya geçer ve saçları döker. Birkaç ay içinde ise uyanır ve bu döngü tekrar başlar.

Bu döngü hormonlardan, bağışıklık sisteminden ve yaşlanmadan etkilenebilir. Bugüne dek foliküllerin zarar görmesi durumunda yeni folikül üretilemiyor ve kellik görülüyordu. Foliküler yenileyici ilaç adı verilen yöntemle hastanın saç derisinden küçük parçalar alınıyor, buradaki foliküllerde bulunan aktif kök hücreler ayrıştırılıyor. Daha sonra bu kök hücrelerin sayısı ve boyutu artırılıyor. Tsuji’nin ilk evre metodu kullanılarak bu hücrelerin foliküle dönüştürülmesinin ardından, üretilen foliküller hastanın saç derisine yerleştiriliyor.

Kullanılan yöntemlerden daha üstün

Yıllardır kelliği önlemek için pek çok farklı yöntem etkili bir şekilde kullanılsa da aslında tam olarak yapılan şey hastanın saçının çok olduğu bölgeden saçı alıp az olduğu bölgeye taşımak. Ayrıca bu yöntemlerle gelecekte saçların tekrar dökülmesini engellemek için de bir değişiklik yapılmıyor. Foliküler yenileme metodunda ise deriden alınan küçük miktarda saç molekülü çoğaltılıyor ve saç büyümesinin devamlılığı sağlanıyor.

Bu yöntemin etkili olarak çalışabilmesi için yüksek isabet kabiliyetine sahip biyomühendislik becerileri ve cihazlarına ihtiyaç duyuluyor. Elektronik ve seramik üreticisi Kyocera, yapay eklem üretimi alanındaki bilgi ve tecrübesini, bu işlem için gerekli ekipmanı üretmek için kullanacak. Bu süreçte Organ Technologies şirketi de üretilen kök hücreleri saç foliküllerine dönüştürecek. Yöntem başarılı bir şekilde uygulamaya konursa kellik tarihe karışacak.

Kaynak: Forbes

1426623972_new-cure-for-baldness-ftr

Japon şirketlerin ortak çalışmasıyla, kök hücreden saç folikülü üretiminin sağlanması kelliğin tarihe karışmasına sebep olabilir. Hastanın sağlıklı saç foliküllerinden elde edilen kök hücrelerin laboratuvarda çoğaltılmasına dayanan yöntem sayesinde, kendini yenileyebilen saç hücreleri üretilerek hastanın kellik problemi kalıcı olarak çözülebiliyor. Farelerde başarılı olarak uygulanan yöntemin insanlar üzerinde ticari amaçla kullanılabilmesi için 2020 yılını beklemek gerekiyor.11 yanıt

 1. Omer avatarı
  Omer

  Hadi inşallah diyelim o zaman

  1. ilker ilgen avatarı

   Ben kelliğimi gidermek istemiyorum ama ölümsüzlüğü ve daha iyi görmeyi bekliyorum.

 2. deniz avatarı
  deniz

  İYİ GÜNLER BENİMDE SAÇ DÖKÜLME PROBLEMİM VARDI UZUN UĞRAŞLAR SONUCUNDA ZIGAVUS SARIMSAKLI ŞAMPUAN İLE TANIŞTIM. AYNI SORUNU YAŞAYAN BİR AKRABAMIZ ÖNERDİ. ŞU AN OLDUKÇA MEMNUNUM.

 3. Sueyman avatarı
  Sueyman

  Kafana ne sürersen sür çare olmaz tek tercih sac ekimi oda duruma göre değişiyor imkan meselesi acısı ve sonuç şansa kalmış. 2018 de olsa 2019 da olsa yıllardır aynı tatava biz daha cook bekleriz aynısı kanser tedavisi için de gecerli

 4. Kasım avatarı
  Kasım

  Bende de saç çıkma sorunu vardı. İnternette saç çıkarıcı titanyumlu keratin seti diye bir şeye rastladım. Patentli doğal keratin bakım seti diye de geçiyor. Açıkcası patentli olması benim güvenimi kazandı. Sipariş verdikten sonra etkisini kısa sürede gösterdi.

 5. Ahmet Börü avatarı
  Ahmet Börü

  Bingöllü fatih lakaplı kişinin patenlediği saç çıkaran binox var facebook sayfalarına bakınca oldukça kullananın sonuç aldığı görülüyor yarın sipariş vereceğim sonuçları yazarım. Ayrıca şu titanyum önerisi yapan kişi heyere yorum yazmış kullananlar çok şikayetçi sanırım firmada çalışan birisi ve reklam yapıyor

 6. Samet avatarı
  Samet

  Naptın dostum etkisini gördünmü binoxun

 7. hamzA avatarı
  hamzA

  2020 oldu hani. ben ve herkes kel hala. kellerin sayısı daha çoğaldı. nasıl iş bu be

 8. Ahmet Börü avatarı
  Ahmet Börü

  Samet geçen ay kullanımı bıraktım sadece şampuan kullanıyorum saçlarım çıktı çok şükür inşallah dökülmez

 9. Cafer can avatarı
  Cafer can

  Ahmet sana inanıp binox kullanmaya başladım bende tüyenlenme başladı bir ay oldu ne zaman siyah olur çıkanlar

 10. Can avatarı
  Can

  Ne zaman insanların üzerinde denenir ve insanlarda saç çıkışı olursa o zaman inanırım saç flokili çok karmaşık bir yapıya sahip bir böbrek bir dalak bir kalp gibi değil öncelikle organ kopyalama yapılır gibi geliyor sonra saç oluşumu

Yorumunuz: