Ekranından şarj olan telefonlara doğru

Sunpartner Technologies ve Kyocera akıllı telefonların ekranlarına yerleştirilebilecek güneş enerjisi paneli üretti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Akıllı telefonlar piyasaya çıktığından beri en çok şikayet edilen konu pil ömrü oldu. Yıllar geçti telefonlara bir sürü özellik eklendi ancak pil ömrü bir türlü istenilen seviyelere çıkamadı. Bu sebeple, taşınabilir şarj istasyonları, şarjlı telefon kapakları gibi alternatif çözümler geliştirildi. Ancak bu çözümler de telefon sahiplerine fazladan yük getiriyor. Pil ömrü sorununun, telefonun boyutlarını büyütmeden ve yeni bir cihaz taşımadan çözülmesi gerekiyor.

Güneş enerjisi sistemleri üreten Sunpartner Technologies, Japon teknoloji firması Kyocera ile ortak bir çalışma yaparak bu sorunu çözmeyi amaçladı ve Wysips’i geliştirdi. Wysips akıllı telefonların ya da saatlerin dokunmatik ekranlarının altına yerleştirilecek bir güneş enerjisi paneli. Sadece yarım milimetre kalınlığındaki Wysips sayesinde telefonunuzu şarj etmek için güneşe tutmanız yeterli olacak.

Oranlar ‘henüz’ tatminkar değil

Halen geliştirilmekte olan teknoloji sayesinde 3 dakikalık güneş enerjisi 1 dakikalık konuşma için kullanılabiliyor. Bu teknoloji ile acil durumlarda telefonun şarjının bitmesi artık problem olmaktan çıkacak ve akıllı telefonlar, sırf yakınlarda elektrik yok diye kullanılamaz hale gelmeyecek. İleride bu teknolojinin daha da geliştirilmesi ile akıllı telefonların şarj aletine ya da şarj girişine ihtiyacı kalmayabilir. Yeni nesillere, akıllı cihazlarımızı prize takıp beklediğimizi anlatmakta güçlük çekebiliriz.

Bu teknolojinin getirebileceği muhtemel sorunlar, güneşte kalan telefonun aşırı ısınması ya da ekranın altındaki panelin görüşü engellemesi şeklinde olabilir. Wysips yüzde 85 oranında saydam olduğu için aslında ekranı görme konusunda çok da sıkıntı yaratmayacaktır ancak yine de varlığı hissedilebilir. Isınma problemi konusunda Sunpartner Technologies’in sitesinde bir bilgi bulunmuyor.

Wysips sadece akıllı telefonlarda kullanılmak için üretilmiş bir teknoloji değil. Sunpartner Technologies, güneş enerjili cam panel teknolojisini evlere, otomobillere hatta uçaklara yerleştirmeyi planlıyor. Ayrıca her gün bir yenisi piyasaya çıkan akıllı ev aletlerinin de bu teknolojiyi kullanması planlanıyor.

Akıllı telefonların ekranının altına yerleştirilebilen güneş enerjisi paneli üretildi. Bu panel sayesinde akıllı telefonlar kullanırken güneş enerjisi ile şarj edilebilecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği