Kediler neden kuş gibi cıvıldamaya çalışır?

Hayvan davranışları üzerine çalışmalar yapan kişiler, genel kanının aksine kedilerin sadece miyavlamadığını, çok farklı sesler çıkardığını ve bunların farklı anlamlara geldiğini söylüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kediler, sürekli olarak bizlere bir şeyler anlatmaya çalışır gibi sesler çıkarır. Hayvan davranışları üzerine çalışan kişiler, bir kedinin cıvıldamasıyla (bir stüdyo dairede oradan oraya atlayıp zıplarken çıkardıkları keyifli titrek ses) ile kulağa daha kızgın gelen bir hırıltı arasında büyük bir fark olduğunu söylüyor.

Hepimiz küçük yaştan itibaren köpeklerin havladığını, kedilerin miyavladığını öğreniriz değil mi? Ne yazık ki çocukken öğrendiğimiz çoğu şey gibi bu da koca bir yalan. Aslında kediler birçok garip sesler çıkarır ve aileleri ya da tanıdıkları insanların yanında çıkardıkları ‘cıvıltı’ bu seslerin en sevimlilerinden biridir.

Hayvan davranışı uzmanı Amy Shojai, Inserve‘e yaptığı açıklamada bu konuyla ilgili olarak “Kediler keyifli oldukları zaman bir sürü farklı ses çıkarır. Çıkardıkları ‘cıvıltı’ ve titrek ses de bir çeşit mutluluk belirtisidir. Bu sesleri sevdikleri insanların yanındayken çıkarırlar.” dedi.

Kedilerin ‘cıvıltı’sı kuşların çıkardığı cıvıltıyla benzerlik gösteriyor ancak biraz daha gırtlaktan geliyor ve kesik kesik çıkıyor. Hayvan davranışı üzerine çalışan Frania Shelley-Grielen’e göre hırıltı, bir kedinin bir şeye sinirlendiğini belirtme şekli. Genellikle yiyecekle ilgili hoşlarına gitmeyen bir durum olduğunda bu sesi çıkarırlar. Grielen’e göre, kedi direkt olarak o an ilgisini çeken nesneye hırlayabilir.

Amy Shojai bu konuda Grielen’e katılıyor ve hırıltıyı kedi dilinde ‘küfretmek’ olarak tanımlıyor: “Kediler pencerenin dışında olan ve erişemedikleri sincaplara hırlıyor (belki de küfrediyor?). Benim kedim eskiden televizyonun üzerine çıkmak gibi yapmaması gereken şeyleri yapmadan önce hırlardı. Yani aslında kendisini ele veriyordu.”

Hırıltı genelde zararsız bir durum olsa da kedinizin bunu sık sık yapmadığından ve salya akıtmadığından emin olmak gerek. Çünkü bu bir sağlık sorununa işaret edebilir. O yüzden kediniz sık sık dişlerini gıcırdatıyorsa veterinere başvurmakta fayda var.

Kaynak: Inverse

Hayvan davranışı uzmanı Amy Shojai ve Frania Shelley-Grielen, kedilerin çıkardığı hırıltı ve cıvıltı seslerinin farklı anlamlara geldiğini söylüyor. Kedilerin ‘cıvıltı’sı kuşların çıkardığı cıvıltıyla benzerlik gösteriyor ancak biraz daha gırtlaktan geliyor ve kesik kesik çıkıyor. Kendi aileleri veya sevdikleri insanların etrafındayken bu sesi çıkarıyorlar. Öte yandan Grielen’e göre hırıltı, bir kedinin bir şeye sinirlendiğini belirtme şekli. Genellikle yiyecekle ilgili hoşlarına gitmeyen bir durum olduğunda bu sesi çıkarıyorlar. Shojai ise hırıltıyı kedi dilinde ‘küfretmek’ olarak tanımlıyor: “Kediler pencerenin dışında olan ve erişemedikleri sincaplara hırlıyor (belki de küfrediyor?). Benim kedim eskiden televizyonun üzerine çıkmak gibi yapmaması gereken şeyleri yapmadan önce hırlardı. Yani aslında kendisini ele veriyordu.”Bir yanıt

  1. Samet avatarı

    Ne yazık ki çocukken öğrendiğimiz çoğu şey gibi bu da koca bir yalan.

    üzdünüz..

Yorumunuz: