Kazuyo Sejima imzalı süper tren

Japon tren şirketi Seibu Railway, yeni trenlerinin tasarımı için Pritzker ödüllü Kazuyo Sejima ile anlaştıklarını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Japonya’nın en köklü özel tren şirketlerinden Seibu Railway geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada yeni trenlerini ünlü mimar Kazuyo Sejima‘nın tasarlayacağını açıkladı. Şirketin tasarım ekibi ile işbirliği içinde çalışacak olan Sejima, Pritzker Mimarlık Ödülü sahibi tasarım stüdyosu SANAA‘nın kurucularından biri. Seibu’nun eski ‘Red Arrow’ (Kırmızı Ok) serisinin devamı olacak olan yeni trenlerin çevreyle bir bütün oluşturacağı ve hem şehirle hem de kırsal bölgelerle uyum içinde olacağı belirtildi.

Seibu'nun eski Red Arrow trenleri yeni tasarımdan çok farklı.
Seibu’nun eski Red Arrow trenleri yeni tasarımdan çok farklı.

Bu plan, şirketin eski tasarımlarından oldukça uzaklaştığını gösteriyor. Eski tasarımlar düz çizgileri ve parlak renkleri ile çarpıcı bir görüntü oluşturuyordu. Ancak Sejima, Japonya’nın yeni ekspres trenlerini tasarlarken ‘arkadaşça’ ve ‘yumuşak’ kelimelerini kılavuz olarak belirledi. Tasarımın ilk örneklerinden biri trenin dış kısmının yarı-reflektif bir yüzeyle kaplanacağını gösteriyor. Sejima 2018’e kadar trenin hem iç hem de dış kısmını tasarlamakla görevlendirildi. Seibu’nun bu projeyi gerçekleştirmek için 90 milyon dolar (yaklaşık 255 milyon lira) bütçe ayırdığı ifade edildi.

Tren tasarımı ile mimari tasarım arasında pek çok temel fark bulunuyor. Bu farkların en belirgin olanı ise trenin hareket ediyor, binaların ise yerinde duruyor oluşu. Sejima dikkatini bu nokta üzerine yoğunlaştırmış görünüyor. Treni doğanın içinden geçerek şehre ulaşırken çevreyle bir bütün halinde olacak şekilde tasarlayan Sejima, normalde konu üzerinde uzman tren tasarımcılarının yaptığı bu işe ilk kez adım adıyor. Ünlü mimarın, hafiflik, şeffaflık ve maddesellik üzerine yoğunlaşan bakış açısı binalardan trenlere aktarıldığında nasıl bir sonucun ortaya çıkacağını görmek ilginç olacak.

Japon tren şirketi Seibu Railway’in yeni trenlerini Pritzker ödüllü mimar Kazuyo Sejima tasarlayacak. Yeni trenlerin hem şehirle hem de doğayla uyumlu olması için dış yüzeyi, dışarıdaki görüntüyü yansıtacak bir madde ile kaplanacak.Yorumunuz: