Kayıp kişileri bulmak hiç bu kadar kolay olmamıştı

Hindistan ve Avustralya'da kayıp kişileri arayan kurumlar, yüz tanıma teknolojisinden faydalanıyor. Sonuçlar umut vadediyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yüz tanıma teknolojileri, bazı durumlarda mahremiyet açısından ciddi sorunlar oluştursa da iyi niyetli kişilerin elinde büyük birer nimete dönüşebiliyor. Hindistan’da geçtiğimiz ay yapılan bir çalışmada Yeni Delhi polisi, binlerce kayıp çocuğun yerini yüz tanıma teknolojisi sayesinde tespit etti. Polis, elindeki 60 binin üzerindeki kayıp çocuk fotoğrafını, bölgedeki yetiştirme yurtlarında bulunan 45 bin civarı kimliği belirsiz çocuğun fotoğraflarıyla karşılaştırdı. Fotoğraflardan 2 bin 930 tanesi eşleşti ve bazıları yıllardır kayıp sanılan çocukların yerleri tespit edilmiş oldu.

Hindistan’da çocukların kaybolması çok ciddi bir problem. Bazı çocuklar doğal yollarla, dalgınlıklar sonucu kaybolurken kimileri de çalıştırılmak üzere kaçırılıyor. Bazı ailelerin de istemedikleri çocuklarını sattıkları ya da bilinçli bir şekilde kalabalık yerlere bıraktıkları belirtiliyor. Ülkede aranan çocuklarla, devlet koruması altındaki kimliği bilinmeyen çocukları tek tek karşılaştırmak oldukça zor bir iş. Ancak yüz tanıma teknolojisi sayesinde sadece 4 günlük bir çalışmayla yaklaşık 3 bin kayıp çocuk bulundu.

Henüz deneme aşamasındaki programın gelecekte Hindistan’ın diğer bölgelerinde de kullanılması planlanıyor. Kaybolan çocukların başka bölgelere gitmiş olması ihtimali de oldukça yüksek olduğundan, programın ülke çapında kullanılmaya başlamasıyla çok daha fazla kayıp çocuğun bulunabileceği düşünülüyor.

Facebook teknolojisinin hayır amaçlı kullanımı

Benzer bir yöntemi Avustralya’da faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşu da izliyor. Facebook’un fotoğraflarda yer alan kişileri otomatik olarak algılayıp etiketlemek için kişilerden izin istemesini bir fırsat olarak gören MPAN (Kayıp Kişiler için Eylem Ağı) adlı kuruluş, Invisible Friends (Görünmez Arkadaşlar) adlı bir program başlattı. Program dahilinde, kayıp kişiler için Facebook profilleri açıldı ve başkalarının yüklediği halka açık fotoğraflarda bu kişilerin yüzünün algılanması halinde bildirim gelmesi için gerekli ayarlar yapıldı. Artık kayıp kişiler herhangi bir Facebook kullanıcısının yüklediği fotoğrafın arka planında bile tespit edilse Facebook bu fotoğrafı etiketlemek için bildirim gönderiyor. Böylece MPAN yetkilileri, kayıp kişinin ne zaman nerede görüldüğünü tespit edebiliyor.

MPAN Kurucusu ve CEO’su Loren O’Keeffe “Bu, 2018’in yüksek teknolojisinin kayıp insanlar için kullanılmasının en güzel örneği. Herkese ücretsiz bir şekilde sunulan bir teknolojiden faydalanıyoruz. İnsanların çalışmalarımıza dahil olması hiç bu kadar kolay olmamıştı.” diyor. Konsept MPAN’ın kar amacı gütmeyen yaratıcı ajansı whiteGREY tarafından geliştirildi. whiteGREY Yaratıcı Müdürü Anthony Moss “Facebook yüz tanıma teknolojisini açıkladığı anda bunun çalışmalarımız için mükemmel olacağını düşündük. Bu teknoloji anında kullanılabiliyor, hiçbir masrafı yok ve tüm dünyaya erişme imkanı sağlıyor. Sonuçta kaybolan kişilerin dünyanın hangi köşesinde ortaya çıkacağını bilmek imkansız.” diyor.

 

Kaynak: ScienceAlert, Mashable

Yüz tanıma teknolojileri, bazı durumlarda mahremiyet açısından ciddi sorunlar oluştursa da iyi niyetli kişilerin elinde büyük birer nimete dönüşebiliyor. Hindistan'da geçtiğimiz ay yapılan bir çalışmada Yeni Delhi polisi, binlerce kayıp çocuğun yerini yüz tanıma teknolojisi sayesinde tespit etti. Benzer bir yöntemi Avustralya'da faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşu da izliyor. Facebook'un fotoğraflarda yer alan kişileri otomatik olarak algılayıp etiketlemek için kişilerden izin istemesini bir fırsat olarak gören MPAN adlı kuruluş, Invisible Friends (Görünmez Arkadaşlar) adlı bir program başlattı.

1 Yorum

  • Çember’i okuduktan sonra bu haberler insanın kafasını karıştırıyor…

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği