‘Kanlı Kobalt’ için alternatif aranıyor

Kongo'da madene girmeye hazırlanan bir işçi
ABD hükumeti lityum-iyon pillerde kobalt kullanımını azaltmayı ya da tamamen bitirmeyi hedefleyen çalışmaları fonluyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD hükumeti lityum-iyon pillerde kobalt kullanımını azaltmayı ya da tamamen bitirmeyi hedefleyen çalışmaları fonluyor. Fiyatı her geçen gün artan bu metal çoğunlukla Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde bulunuyor ve aktivistler bu metalin çıkarılmasında görev alan işçilerin insanlık dışı şartlarda çalıştığını söylüyor.

Her ticari lityum-iyon bataryada kullanılan kobalt sıra dışı enerji yoğunluğu ve değişken elektrokimyayı stabilize etme özelliğiyle bu alanda alternatifsiz konumda. Ancak kobalt fiyatları, özellikle elektrikli araçların ve akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla ciddi bir artış yaşadı.

ABD Enerji Bakanlığının çalışmaları

Bu metalin bataryalarda kullanımının sona erdirilmesi ya da ciddi miktarda azaltılması için ABD Enerji Bakanlığı bazı girişimlerle çalışıyor. Bu çalışma neticesinde geçtiğimi on yılın en önemli hedeflerinden biri olan daha güvenli, daha ucuz ve daha uzun süre kullanılabilen bataryalar üretme hayali gerçekleştirilebilir.

Haziran ayında Washington, DC’de konuşan Enerji Bakanlığı batarya araştırması yöneticisi Peter Faguy bu metal için ‘kanlı kobalt’ ifadesini kullanarak, kobalt kullanımını azaltmanın aynı zamanda ahlaki bir konu olduğunu dile getirdi. Enerji Bakanlığı üç yıldır Argonne ve Lawrance Berkeley ulusal laboratuvarlarındaki araştırma çalışmalarını fonluyor.

Alternatif malzemeler

Argonne’daki çalışmaları yürüten Jason Croy önde gelen çözümlerden birinin nikele geçiş yapmak olduğunu söylüyor. Bu metal yüksek enerjiye erişme konusunda başarılı ancak ticari pillerde kullanılabilecek kadar stabil değil. Croy bir diğer seçeneğin de manganez olduğunu söylüyor.

Berkeley’den Gerbrand Ceder ise tamamen farklı bir malzeme üzerinde çalıştıklarını belirtiyor. Bu çalışmada düzeni bozulmuş kaya tuzundan yapılmış bir batarya üretiliyor. Ceder bu bataryada stabilite için kobalta ihtiyaç duyulmadığını söylüyor. Yüksek voltlarda çalışabilen batarya yüksek enerji ihtiyacını karşılayabileceğini gösteriyor.

Ceder ayrıca kobaltın elektronik cihazlardan asla çıkarılmayabileceğini çünkü bu metalin yoğunluğunun küçük batarya yapmak için gerekli olduğunu söylüyor.

Kaynak: Axios

ABD hükumeti lityum-iyon pillerde kobalt kullanımını azaltmayı ya da tamamen bitirmeyi hedefleyen çalışmaları fonluyor. Fiyatı her geçen gün artan bu metal çoğunlukla Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde bulunuyor ve aktivistler bu metalin çıkarılmasında görev alan işçilerin insanlık dışı şartlarda çalıştığını söylüyor. Kobalta alternatif olarak nikel, manganez ve kaya tuzu seçenekleri ön plana çıkıyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği