Kanada’da piramitlerden 10 bin yıl öncesine ait köy bulundu

Britanya Kolumbiyası'ndaki Triquet Adası'nda yapılan yeni bir kazı ile bölgede yaşayan yerli halkın anlatıları desteklenmiş oldu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Britanya Kolumbiyası‘nda yaşayan Heiltsuk halkı yüzlerce, belki binlerce yıldır kökenleriyle ilgili sözlü gelenekleri nesilden nesile aktardı. Halk, atalarının Kanada’nın Buz Devri’nde donmayan kıyı kesimine yerleştiğine inanıyor. CBC’nin haberine göre, Britanya Kolumbiyası’ndaki Triquet Adası‘nda yapılan yeni bir kazı ile Heiltsuk halkının iddiaları desteklenmiş oldu.

Victoria Üniversitesi’nde doktora yapan arkeolog Alisha Gauvreau ile Hakai Enstitüsü‘nden bir bilimci 2016’nın sonlarına doğru bölgede kazıya başlamıştı. Kazılarda, antik bir köye benzeyen bir yerden aralarında oymalı ahşap araçlar ve kömür bulunan birkaç eser çıkmıştı. Bulunan kömür kalıntıları karbon tarihleme metoduyla test edildi ve kalıntılar 13 bin 613 ila 14 bin 86 yıl öncesine kadar tarihlendi; yani Mısır’da piramitlerin inşa edilmesinden binlerce yıl öncesine.

İki teori var

Bölgeden çıkarılan eserlerden bazıları Kuzey Amerika’da bugüne kadar bulunan en eski eserler. Son keşif, Heiltsuk halkı gibi Kuzey Amerika topluluklarının nasıl ortaya çıktığına dair daha detaylı bilgiler edinilmesini kolaylaştıracak. Yaygın teorilerden biri, Buz Devri’nde Asya’dan yola çıkıp buzla kaplı olmayan Orta Kanada’ya yerleşildiği yönünde. Victoria Üniversitesi’ndeki araştırmacıların desteklediği başka bir teori ise, geçmişte o bölgede yaşayanların deniz memelisi avcısı olduğu ve gemilerle bölgeye geldiği yönünde.

Gauvreau, 2016 yılında yazdığı bir makalede sözlü geleneğin arkeolojik kazılar yardımıyla desteklenebileceğini söylemişti. Heiltsuk halkından William Housty, “Bulunan bilgiler çok önemli zira halkımızın binlerce yıldır anlattığı tarihi olayları destekliyor.” dedi.

Kaynak: Business Insider

Britanya Kolumbiyası'nda yaşayan Heiltsuk halkı yüzlerce, belki binlerce yıldır kökenleriyle ilgili sözlü gelenekleri nesilden nesile aktardı. Halk, atalarının Kanada'nın Buz Devri'nde donmayan kıyı kesimine yerleştiğine inanıyor. CBC'nin haberine göre, Britanya Kolumbiyası'ndaki Triquet Adası'nda yapılan yeni bir kazı ile Heiltsuk halkının iddiaları desteklenmiş oldu. Kazılarda, antik bir köye benzeyen bir yerden aralarında oymalı ahşap araçlar ve kömür bulunan birkaç eser çıkarıldı. Bulunan kömür kalıntıları karbon tarihleme metoduyla test edildi ve kalıntılar 13 bin 613 ila 14 bin 86 yıl öncesine kadar tarihlendi; yani Mısır'da piramitlerin inşa edilmesinden binlerce yıl öncesine.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği