Kanada füzyonda liderliği hedefliyor

Kanadalı bilimciler, hükumeti füzyon enerjisine destek vermeye ikna etmeye çalışıyor. Bu teknolojinin 2030'a kadar geliştirilmesi hedefleniyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kanadalı bilimciler, hükumeti füzyon enerjisine destek vermeye ikna etmeye çalışıyor. Bu teknolojinin 2030’a kadar geliştirilip daha sonra yaygın bir şekilde kullanılması ve bu sayede fosil yakıt kullanımının önlenmesi hedefleniyor.

General Fusion şirketinin Teknoloji Yöneticisi Michael Delage, 2030’da ilk prototipi geliştirmeyi hedeflediklerini ifade ediyor. Bazı üniversitelerle iş birliği halinde çalışan ve 2030 hedeflerine dair bir rapor hazırlayan şirket, hedeflerine ulaşmak için önümüzdeki 5 yıl boyunca 125 milyon Dolar yatırım talep ediyor.

Temiz ve verimli

Bu alanda, şu anda yapılacak yatırımların gelecekte Kanada’yı füzyon enerjisi konusunda lider bir konuma getireceğini belirten Delage füzyonun günümüzde nükleer santrallerde kullanılan fisyon teknolojisiyle karıştırılmaması gerektiğini belirtiyor. Fisyon, büyük atomlardan elektron ayrıştırarak ortaya çıkan enerjiyi kullanan bir teknoloji. Bunun için uranyum gibi, kolay bulunmayan elementlere ihtiyaç duyuluyor.

Füzyon ise küçük atomları yüksek ısı ve basınçla birleştirerek ortaya çıkan enerjiyi kullanıyor. Bu işlem için hidrojen atomları kullanılabiliyor. Delage “Hidrojen, suyu ayrıştırarak elde edebileceğimiz, kolay erişilebilir bir element.” diyor. Üstelik bu yöntemin yarattığı kirlilik yok denecek kadar az. Füzyon enerjisinin karbon ayak izi, fosil yakıtlarla ya da nükleer enerji ile karşılaştırılamayacak seviyede.

Para araştırmaya harcanacak

General Fusion, talep edilen 125 milyon Dolar’ın direkt olarak kendilerine ulaşmayacağını, üniversitelerin araştırma merkezleri arasında paylaştırılacağını belirtiyor. Bu yatırımla birlikte oluşturulacak prototipin ardından özel şirketlerin bu teknolojiye yatırım yapmaya başlayacağı ve teknolojinin hızla yaygınlaşarak fosil yakıtların yerini alacağı öngörülüyor.

General Fusion halihazırda özel yatırım şirketlerinin yanı sıra, Kanada hükumetinden de yatırım alıyor. Talep edilen tutarın karşılanması, ülkeyi 2030 yılında dünyanın enerji liderlerinden birisi haline getirebilir.

Kaynak: CBC

Kanadalı bilimciler, hükumeti füzyon enerjisine destek vermeye ikna etmeye çalışıyor. Bu teknolojinin 2030'a kadar geliştirilip daha sonra yaygın bir şekilde kullanılması ve bu sayede fosil yakıt kullanımının önlenmesi hedefleniyor. General Fusion şirketinin Teknoloji Yöneticisi Michael Delage, 2030'da ilk prototipi geliştirmeyi hedeflediklerini ifade ediyor. Bazı üniversitelerle iş birliği halinde çalışan ve 2030 hedeflerine dair bir rapor hazırlayan şirket, hedeflerine ulaşmak için önümüzdeki 5 yıl boyunca 125 milyon Dolar yatırım talep ediyor. Başarılı olması halinde bu proje Kanada'yı dünyanın sayılı enerji üreticileri arasına sokabilir.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği