Kanada esrarengiz bir sesin peşine düştü

Kanada'nın kuzeyinde okyanustan gelen esrarengiz bir ses aylardır bölgeye hayvanların gelmesine engel oluyor. Ordu sesin kaynağını araştırıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kanada’nın en kuzeyinde bulunan Nunavut bölgesinde okyanustan gelen ve aylardır susmayan garip bir ses Kanada ordusunu harekete geçirdi. Vahşi hayvanların yanında gitmekten çekindiği belirtilen sesin kaynağının araştırılması için çalışma başlatıldı.

Bölgede yaşayan yerli halk, geçmişten bu yana Fury ve Hecla Boğazı‘nda büyük deniz memelilerini avlıyor. Fok balığı ve balina gibi hayvanların bu bölgeyi tercih etmesinin sebebi buranın ‘polynya‘ adı verilen, etrafı buzlarla çevrili, orta kısmı su dolu olan doğal bir sığınak olması. Ancak yerli halk bu sene hayvanların bu bölgeye gelmediğini söylüyor.

Yerel yönetici George Qulaut “Burası hayvanların doğal göç rotası üzerinde yer alıyor. Ancak bu sene hiçbir hayvan buraya uğramadı.” dedi. Bir başka yönetici Paul Quassa ise “Burası bir polynya olduğu için yaz ve kış aylarında bir av alanı olurdu ancak bu sene hayvanlar buraya gelmedi. Bu durum oldukça şüphe uyandırıcı” şeklinde konuştu.

Madenciler ve Greenpeace suçlanıyor

Bölgede demir madenciliği yapan Baffinland adlı maden şirketinin zaman zaman su altında sonar araştırmalar yaptığı biliniyor. Seslerin kaynağının, şirketin yerleştirdiği sonar cihazlar olabileceği iddia edildi. Ancak şirketten yapılan açıklamada yakın dönemde bu bölgede bu tarz bir çalışma yürütülmediği ifade edildi.

Bir başka iddia ise, bölgede hayvanların avlanmasını engellemek isteyen Greenpeace çevrecilerinin, hayvanları buradan uzaklaştırmak için okyanusun tabanına bir cihaz yerleştirdiği yönünde. Greenpeace yetkilileri de bu tarz bir çalışma yapmadıklarını açıkladı.

Sebebi bilimciler tarafından kısa sürede açıklanamayan pek çok olayda olduğu gibi komplo teorileri de ortada dolaşmaya başladı. Kanada ordusunun çalışmalarının ardından sesin kaynağının tespit edileceği düşünülüyor. Sebebi her neyse bu ses bölgedeki doğal yaşamı etkiliyor ve en kısa sürede durdurulması gerekiyor.

Kaynak: Science Alert

Kanada'nın kuzeyinde bulunan Fury ve Hecla Boğazı'ndan gelen ve aylardır kesilmeyen esrarengiz bir ses bölgedeki yaşamı olumsuz etkiliyor. Her sene bu bölgeye gelen deniz memelileri artık bölgeye uğramamaya başladı. Bu hayvanları avlayan yerel halk yetkililere sesin kaynağının bulunması konusunda talepte bulundu. Kanada ordusu deniz kuvvetleri bu sesin kaynağını araştırmak için harekete geçti.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği