Kamyon şoförlerinin hayatını kurtarabilecek şapka

Ford, kamyon şoförlerinin uzun yolculuklarda uyuyakalmasını önlemek için SafeCap adlı şapkayı tasarladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kamyon şoförlerinin uzun yolculuklarda uyuyakalıp ölümlü kazalara yol açması sıkça karşılaşılan bir durum. Bu yüzden Ford, kafa hareketlerini hissederek sürücüye ses, ışık ya da titreşim gibi uyarıcılar gönderen SafeCap adlı şapkayı tasarladı.

Ford, São Paulo’daki yaratıcı ajans GTB ile iş birliği yaparak SafeCap’i tasarladı. Ürün tasarlanmadan önce, uyku halinden kaynaklanan kafa hareketleri ile araç kullanırken yapılan kafa hareketleri (gösterge panelini ve aynaları kontrol etmek gibi) birbirinden ayrılarak gruplandı. Şapkanın içerisine, kafa hareketlerini takip eden ivmeölçer ve topacın yanı sıra titreşebilen, ses çıkaran ve ışık veren parçalar yerleştirildi. SafeCap, şimdilik sadece bir prototip. Yakın zamanda üretilip üretilmeyeceği bilinmiyor fakat Ford’un Brezilya’daki satış müdürü, gerekli testler yapıldıktan sonra şapkayı diğer ülkelere de tanıtmayı amaçladıklarını söylüyor.

Kaynak: Engadget

Kamyon şoförlerinin uzun yolculuklarda uyuyakalıp ölümlü kazalara yol açması sıkça karşılaşılan bir durum. Bu yüzden Ford, kafa hareketlerini hissederek sürücüye ses, ışık ya da titreşim gibi uyarıcılar gönderen SafeCap adlı şapkayı tasarladı. Ürün tasarlanmadan önce, uyku halinden kaynaklanan kafa hareketleri ile araç kullanırken yapılan kafa hareketleri (gösterge panelini ve aynaları kontrol etmek gibi) birbirinden ayrılarak gruplandı. Şapkanın içerisine, kafa hareketlerini takip eden ivmeölçer ve topacın yanı sıra titreşebilen, ses çıkaran ve ışık veren parçalar yerleştirildi. SafeCap, şimdilik sadece bir prototip. Yakın zamanda üretilip üretilmeyeceği bilinmiyor.

Etiketler:Yorumunuz: