Kalp ritmini takip eden e-dövme

Austin Üniversitesi'nden bir ekip, diğer e-dövmelere kıyasla daha doğru sonuçlar ortaya koyduğu öne sürülen bir e-dövme geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kalp hastalarının kalbini takip etmek için alternatif oluşturma amacı güden elektronik dövmeleri önceden duymuştuk. Yakın zamanda diğer elektronik dövmelerden daha hatasız olduğunu öne süren bir elektronik dövme tanıtıldı. Bu yeni dövmenin diğerlerinden farkı; kalp sağlığını iki yönlü takip ediyor olması.

Bu yeni e-dövme, Doçent Doktor Nanshu Lu önderliğinde Austin Üniversitesi’nde çalışan bir ekip tarafından geliştirildi. Hastanın göğsünde kalbe denk gelen kısma geçici olarak yapıştırılan elektronik dövme, hastanın göğsü hareket ettikçe esniyor. Bu da dövmenin hastaya herhangi bir rahatsızlık vermemesini sağladığı gibi bir kez takıldığı zaman günlerce kullanılabilmesini mümkün kılıyor. Şu aşamada dövmenin bir bilgisayara bağlanarak kullanılması gerekse de ileride akıllı telefon uygulamasına veri aktararak kablosuz şekilde kullanılması sağlanabilir.

Hem EKG hem SKG verilerini aynı anda topluyor

Haberin başlarında bu elektronik dövmenin kalbi iki yönlü takip ettiğini söylemiştik. Dövmenin içinde iki adet sensör var ve bu sensörler kalbi hem elektrokardiyografi (EKG) hem de sismokardiyografi (SKG) açısından takip ediyor. Birçoğumuzun aşina olduğu üzere EKG, her bir kalp atışıyla ortaya çıkan elektriksel aktiviteyi kaydetmek anlamına geliyor. Öte yandan SKG, kalp atışına eşlik eden göğüs titreşimlerini ölçmek anlamına geliyor. Austin Üniversitesine göre SKG, EKG okumalarının doğruluğunu ortaya koyarak bir çeşit kalite kontrol mekanizması görevi görüyor. Ekibin lideri Nanshu Lu, “Hem EKG hem SKG verilerini aynı anda toplayarak kalp sağlığı hakkında daha derin bilgi edinebiliyoruz.” diyor.

Yapılan araştırmanın makalesi yakın zamanda Advanced Science adlı dergide yayımlandı.

Kaynak: New Atlas

Austin Üniversitesi'nde çalışan bir grup araştırmacı, içinde elektrokardiyografi (EKG) ve sismokardiyografi (SKG) verilerini takip eden iki adet sensöre sahip bir elektronik dövme geliştirdi. SKG verileri EKG verilerinin doğruluğunu kontrol eden bir mekanizma gibi işlediği için bu elektronik dövmenin güvenilirliğinin diğerlerine göre daha fazla olduğu söyleniyor. Dövme şimdilik sadece bilgisayara bağlı şekilde kullanılabiliyor. İleride akıllı telefona yüklenen bir uygulamaya veri aktararak kullanılması mümkün olabilir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği