Kalem ile öğrenmek daha kolay

Bilimcilerin araştırmasına göre, not almak için kalem kullanmak, beynin daha fazla bölümünü harekete geçirerek kişiyi öğrenmeye hazır hale getiriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kalem klavyeden keskin midir? Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi bilimcilerine göre, evet. Bilimcilerin iki ay süren araştırmasına göre, not almak için kalem kullanmak, beynin daha fazla bölümünü harekete geçirerek kişiyi öğrenmeye hazır hale getiriyor. Araştırmada, kalemle not alan ve klavye kullanan öğrencileri inceleyen araştırmacılar Audrey van der Meer ve Ruud van der Weel, “Klavyeyle ya da kalemle yazı yazdığınızda beyinde ne gibi etkinlikler gerçekleştiğini öğrenmek istedik.” diyor.

Katılımcılar, üzerinde 256 sensör bulunan elektroensefalografi (EEG) ağları giyerek önce bir kelimenin anlamını klavyeyle yazdı daha sonra bir kalem kullanarak o kelimeyi çizdi. Öğrenciler kelimeyi çizerken, beynin daha geniş alanlarının aktif hale geldiği ve öğrenmenin gerçekleşmesini sağlayacak şekilde beyin aktiviteleri gerçekleştiği belirtildi. Araştırmacılar, motor beceriler işin içine dahil olduğunda, sinir hücrelerinin birbiriyle iletişim şeklinin bilgileri işleme konusunda daha iyi olduğunu buldu.

Beynin bilgiyi işlemeye vakti oluyor

Van der Meer, kalem kullanmanın genellikle klavyede yazmaktan daha yavaş olduğunu ve bu durumun insanları gördükleri ve duydukları şeyleri karşılaştırmaya ittiğini belirtti. Klavyede yazarken daha pasif durumda olan beyin, kalem kullanırken bilgiyi aktif bir şekilde işliyor ve daha iyi öğreniyor.

Pek çok okul artık öğrenme yöntemi olarak bilişim araçlarından faydalanıyor. Ülkemizde öğrencilere tablet dağıtılması gibi, ABD’nin Teksas eyaletinde bir okul tüm öğrencilerine ana sınıfından itibaren kişisel dizüstü bilgisayarlar vereceğini açıkladı.

Dijital kalemler de işe yarar

Van der Meer, çalışmanın insanların taş devrinde yaşamaya geri dönmesi gerektiği anlamına gelmediğini vurguladı: “Biz bütün bilgisayarları çöpe atın demiyoruz. Hatta kalem kağıt kullanmak zorunda da değilsiniz. İçinde yaşadığımız dijital çağda, dijital kalemler gibi ürünler de bulunuyor. Günümüz teknolojisi sayesinde bir şeylerden feragat etmek zorunda değiliz. Her iki seçeneğin iyi yanlarını kullanabiliriz.”

Çalışmanın Microsoft tarafından desteklendiğinin de altını çizmek gerekiyor. Dijital kalem ve ekran üreten şirket büyük ihtimalle bu çalışma sonuçlarına çok sevinmiştir.

Kaynak: Mashable

Kalem klavyeden keskin midir? Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi bilimcilerine göre, evet. Bilimcilerin iki ay süren araştırmasına göre, not almak için kalem kullanmak, beynin daha fazla bölümünü harekete geçirerek kişiyi öğrenmeye hazır hale getiriyor. Katılımcılar, üzerinde 256 sensör bulunan elektroensefalografi (EEG) ağları giyerek önce bir kelimenin anlamını klavyeyle yazdı daha sonra bir kalem kullanarak o kelimeyi çizdi. Öğrenciler kelimeyi çizerken, beynin daha geniş alanlarının aktif hale geldiği ve öğrenmenin gerçekleşmesini sağlayacak şekilde beyin aktiviteleri gerçekleştiği belirtildi. Araştırmacılar, motor beceriler işin içine dahil olduğunda, sinir hücrelerinin birbiriyle iletişim şeklinin bilgileri işleme konusunda daha iyi olduğunu buldu.2 yanıt

  1. Limon Kolonyası avatarı
    Limon Kolonyası

    Bir nevi jimnastik. Yani bilgiyi öğrenirken sağlamasını da pratiğe dönüştürmek gibi.

Yorumunuz: