Kafasız tavuk canavarının en net görüntüleri kaydedildi

Antarktika açıklarında, okyanus tabanında “kafasız tavuk canavarı” olarak bilinen deniz canlısının en net görüntüleri kaydedildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Antarktika açıklarında, okyanusun derinliklerinde çok korkunç yaratıklar bulmak mümkün. Geçmişte geri geri yürüyen örümcek şeklinde kabuklu deniz canlıları, yüzü olmayan balıklar ve penise benzeyen fıstık kurtları gördük. Şimdi de kafasız tavuk canavarını izliyoruz.

Avustralya Antarktik Bölümü bilimcileri, ilk kez bu nadir deniz canlısını kameraya kaydetti ve görüntüleri YouTube’a yükledi. Antarktika’nın doğusunda, Güney Okyanusu’nda görüntülenen yaratık aslında bir deniz hıyarı. Daha önce bir kez Meksika Körfezi‘nde görüntülenen kafasız tavuk canavarının bilimsel adı enypniastes eximia.

Kafasız tavuk canavarı ismi aslında hiç de abartılı değil. Kızıl renkli deniz hıyarı, tavuk kanadına benzer yüzgeçlere sahip ve bunları çırparak denizde hareket ediyor. Kafası olmasını beklediğiniz noktada ise bir yuvarlak üzerine yerleşmiş dokunaçlar bulunuyor. Bu da az önce kafası kesilmiş bir tavuğun görüntüsünü andırıyor.

3 kilometre derinlikte çekim yapabilen kamera

Avustralya Antarktik Bölümü tarafından tasarlanan bu su altı kamera, güçlü dış kaplaması sayesinde 3 kilometre derine kadar inebiliyor. Ekibin lideri Dr. Dirk WelsfordTekneden aşağı atabileceğimiz, sağa sola dönebilen ve çok yüksek basınç altında, zifiri karanlıkta, uzun süre boyunca çalışmaya devam edebilen bir kameraya ihtiyacımız vardı” diyor ve ekliyor: “Kamera bize, dünyanın bu bölümünde daha önce hiç görmediğimiz canlılara dair nefes kesici görüntüler sundu.

Elde edilen görüntüler aynı zamanda denizin korunması ve ticari balıkçılık çalışmalarını geliştirilmesi için gerekli bilgileri sağlıyor. Welsford’a göre bu, sürdürülebilir balıkçılık çalışmalarına direkt olarak katkı yapan oldukça basit ve işlevsel bir yöntem.

Kaynak: CNET

Antarktika açıklarında, okyanus tabanında kafasız tavuk canavarı olarak bilinen deniz canlısının en net görüntüleri kaydedildi. Kafasız tavuk canavarı adı aslında hiç de abartılı değil. Kızıl renkli deniz hıyarı, tavuk kanadına benzer yüzgeçlere sahip ve bunları çırparak denizde hareket ediyor. Kafası olmasını beklediğiniz noktada ise bir yuvarlak üzerine yerleşmiş dokunaçlar bulunuyor. Bu görüntü, az önce kafası kesilmiş bir tavuğun görüntüsünü andırıyor.Yorumunuz: