Kafa yapan kulaklık: Nervana

Beyinde dopamin salgılatarak 'kafa yapan' kulaklıklar önümüzdeki ay satışa çıkıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Beyinde dopamin salgılanmasını tetikleyip ‘kafayı bulmanızı’ sağlayan kulaklıklar ABD’nin Florida eyaletinden Nervana adlı şirket tarafından gelecek ay satışa sunulacak.

Kulaklıklar normalde olduğu gibi kulağa müziğin sesini iletecek ancak aynı zamanda kulaklığa entegre bir cihaz, kulak kanalınızdan içeriye düşük enerjili elektrik sinyalleri göndererek Vagus sinirini uyaracak. Akciğer-mide siniri olarak da bilinen bu sinir, beynin ödül ve zevk merkezlerini kontrol etmeye yardımcı olan dopamin adlı sinir taşıyıcısının salgılanmasında rol oynuyor.

Futurism yazarı Amanda Gutterman kulaklığı denedikten sonra deneyimini şu şekilde anlattı: “Elektrik akımının koluma doğru gittiğini hissettim ve orada her şey titreşiyordu. Ancak en güzel an, dinlemeyi bitirip ayağa kalktığım zamandı. Daha önce hiç ulaşmadığım bir noktaya ulaştığımı hissettim. Gülmemi ve gülümsememi durduramıyordum. Sürekli ‘vay canına’ diyordum. Yaklaşık 5 dakika boyunca mutluluk derecem 10 üzerinden 10’du. Sonra biraz dağılır gibi oldu ancak sonraki bir saat boyunca hala sıra dışı bir şekilde mutluydum”.

Kulaklıkların üreticisi Nervana’ya göre kulaklıklar elektrik sinyallerini rastgele göndermiyor. Kullanıcının dinlediği müzik analiz ediliyor ve şarkının ritmiyle eş zamanlı olarak sinyaller gönderiliyor.

Ya da ‘ambiyans modu’ seçilerek kulaklıklar etraftaki seslerle eş zamanlı olarak çalışabiliyor. Yani bir konsere gittiğinizde bir köşede kulaklığınızı takıp dinlediğiniz müzikle kafayı bulmanız mümkün. Hem de yasal olarak. Sadece elektrik sinyallerini dinlemek isteyen kullanıcılar da cihazı ‘formula’ moduna alıp, Nervana kulaklıkların keyfini müzik olmadan çıkarabilecek.

Bu keyif için müzikseverlerin kulaklığa 299 dolar ödemesi ve cep telefonu büyüklüğünde bir jeneratörü sürekli yanında taşıması gerekecek.

Nervana şirketinin ürettiği kulaklıklar beyne elektrik sinyalleri göndererek dopamin salgılanmasını sağlayacak. Önümüzdeki ay, 299 dolardan piyasaya sürülecek olan kulaklıklar sadece müzikle değil ortam sesiyle de uyumlu olarak kullanılabiliyor.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği