Beyin performansını arttıran kulaklık

Halo adı verilen kulaklık beynin motor korteksine müdahale ederek nöronları hızlandırıyor ve fiziksel öğrenmeyi kolaylaştırıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Halo Neuroscience adlı girişim, sporcuların antrenman sırasında kullanmaları için bir kulaklık geliştirdi. Bu kulaklık, taç kısmında bulunan elektrotlar aracılığıyla sporcunun beyninin motor korteksine düşük voltajlı elektrik sinyalleri gönderiyor. Şirketin CEO’su Dan Chao bu cihaz sayesinde sporcuların daha hızlı öğrendiklerini ve daha hızlı geliştiklerini iddia ediyor.

Motor korteksi beynin hareketleri kontrol eden merkezi. Teoriye göre buraya gönderilen elektrik sinyalleri nöronların hareketlerini hızlandırarak fiziksel aktivitelerin öğrenilmesini kolaylaştırıyor. Konu ile ilgili 3 adet deney gerçekleştiren şirket ilk deneyinde katılımcılara piyanoda bir melodiyi çalmayı öğretti. Deney sonucunda kulaklığı kullanan katılımcıların melodiyi çalmayı daha hızlı öğrendikleri sonucuna ulaşıldı. İkinci deneyde ise Halo’nun teknolojisini kullanan katılımcıların baş parmak ve işaret parmağı ile bir gerinim ölçer tutarken oluşturdukları kuvvetin arttığı görüldü. Son deneyde ise beyne gönderilen hafif uyarıların, elit atletlerin zıplama kabiliyetini artırdığı sonucuna ulaşıldı.

Ateşli tartışmalar

Ne var ki bu yöntem bilim dünyasında hala çok kabul görmüş değil. Bir çok bilim insanı, beynin motor korteksinin çalışma prensiplerinin tam olarak anlaşılmadığını bu yüzden bu yöntemin kullanılmasının uygun olmayabileceğini düşünüyor. John Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden nöroloji uzmanı John Krauker, bu alanda yapılan çalışmaların laboratuvar ortamında yapıldığını ve tek bir göreve odaklandığını belirterek “Bu deneyler, bu teknolojinin atletizm gibi karmaşık bir aktiviteye yardımcı olabileceğinin kanıtı olarak kullanılamaz” diye konuştu.

North Carolina Üniversitesi’nden Flavio Frohlich de bu yöntemin uzun süreli etkilerinin henüz test edilmediğini belirterek, bu aşamada insanlara bu teknolojiyi satmanın doğru olmayacağını düşündüğünü ifade etti. Öte yandan New York Şehir Koleji Biyomedikal Mühendisi Prof. Marom Bikson, bu yöntemin uzun dönemde zararlı olabileceğine dair hiç bir kanıt olmadığını öne sürüyor.

Tartışmalar üzerine yorum yapan Halo CEO’su Dan Chao, konuyla ilgili olarak “Bu ürün tek başına atletlerin yeteneklerini geliştiremez. Kulaklığın çok sıkı idmanla birlikte kullanılması gerekiyor. Halo sadece atletin çantasındaki spor aletlerinden birisi” şeklinde konuştu.

Beyne düşük voltajlı elektrik vererek sporcuların performansını artırmasını sağlayan bir kulaklık geliştirildi. Halo adı verilen kulaklık beynin motor korteksine müdahale ederek nöronları hızlandırıyor ve fiziksel öğrenmeyi kolaylaştırıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği