Japonya’da Bitcoin’le fatura ödeme devri

Japon Bitcoin şirketi Coincheck Denki, Bitcoin'in elektrik faturası ödemek için kullanılmasını sağlayan planını Kasım ayından itibaren hizmete sunuyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Japonya vatandaşları çok yakında elektrik faturalarını Bitcoin kullanarak ödeyebilecek. Bu imkan Japon Bitcoin şirketi Coincheck Denki tarafından, Kasım ayından itibaren kullanıma sunulacak.

Çok kullanana indirim

Coincheck yeni planı internet sitesinde yayınladı. Coincheck Electricity olarak adlandırılan plan kullanıcıların elektrik faturalarını, Coincheck Bitcoin cüzdanı kullanarak ödemelerini sağlıyor. Ayrıca fazla elektrik tüketen kullanıcılara, Bitcoin ile ödeme yapmaları halinde yüzde 4-6 arası indirim uygulanıyor.

Bu kampanya, özellikle kendi Bitcoin’ini üreten Bitcoin madencileri için faydalı olacak. Yeni bir araştırmaya göre, tüm dünyada Bitcoin madenciliği için tüketilen elektrik, önümüzdeki birkaç yıl içinde Danimarka’nın tamamında tüketilen elektrik seviyesine ulaşabilir. Madencilik yaptığı için doğal olarak fazla elektrik tüketen kullanıcıların Bitcoin ile ödeme yaparak elektrik masrafını düşürebilmesi, Japonya’daki Bitcoin madenciliğini daha da çekici hale getirecek.

Coincheck’in ana şirketi Reju Press, bu hizmet için Mitsuwa Inc ile anlaşmaya varmıştı. Coincheck şu anda Mitsuwa’nın yan kuruluşu E-Net Inc. ile birlikte çalışıyor. Ayrıca, Japonya’da 17 farklı bölgede enerji santrali işleten Marubeni Enerji Dağıtım Şirketi ile de bir ortaklık kuruldu. Marubeni’nin tüm dünyada 66 farklı ülkede ofisleri bulunuyor ancak henüz Bitcoin ile ödeme seçeneğinin Japonya dışında uygulanacağına dair bir açıklama yapılmış değil.

Diğer faturalar da sırada

Başlangıçta sadece elektrik faturaları için kullanılacak olan sistemin daha sonra doğal gaz, su ve cep telefonu faturalarında da kullanılması planlanıyor. Hatta Coincheck, ev sahipleri ile anlaşıp kiranın da bu sistem üzerinden ödenmesini sağlamak istiyor.

Coincheck İş Geliştirme Müdürü Kaga Kawabata, şirketin Bitcoin için önemli bir kilometre taşına eriştiğini söylüyor. Bitcoin’in fatura ödemek gibi günlük bir ihtiyacı karşılaması ile birlikte Coincheck Denki dijital para biriminin toplumda daha fazla kabul edilmesini sağlayabilir.

Bitcoin’le ödeme planı öncelikle aralarında Tokyo’nun da bulunduğu sınırlı bir bölgede hizmete sunulacak. Diğer bölgelerin daha sonra plana dahil edilmesi bekleniyor. Şirket ilk yıl içinde Bitcoin’le ödeme seçeneğinin bir milyon elektrik tüketicisi tarafından kullanılmasını hedefliyor.

Kaynak: The Stack

Japonya'da Bitcoin kullanımını artırmak isteyen Coincheck Denki adlı şirket, Kasım ayından itibaren elektrik faturalarının Bitcoin kullanılarak ödenmesini sağlayan bir planı kullanıma sunacak. Öncelikle sınırlı bir bölgede ve sadece elektrik faturası için kullanılacak olan sistem daha sonra Japonya'nın geneline yayılarak diğer faturalar için de kullanılabilecek. Coincheck, ev sahipleri ile anlaşıp kiraların da bu sistem üzerinden ödenmesini sağlamak istiyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği