Bitcoin ağı Slovakya kadar enerji tüketiyor

Uluslararası Enerji Ajansı verilerine göre Bitcoin ağı Slovakya kadar enerji tüketiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Her hafta yeni bir gelişmeyle dünyadaki ekonomik değişimin nabzını tutan Bitcoin, görünen o ki astarı yüzünden pahalı olmaya başlayabilir. Çünkü, Bitcoin madenciliği oldukça fazla enerji tüketimine sebep oluyor (yine aynı sebeple Çin dünya lideri oldu). [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Uluslararası Enerji Ajansı verilerine göre Bitcoin ağı Slovakya kadar enerji tüketiyor.[/inlinetweet] Gelir getirisi iyi olduğu için sürdürülebilirliği bulunan madenciliğin sonucunda büyük bir enerji tüketimi söz konusu oldu. Bitcoin bir ülke olsaydı da aşağıda gösterildiği gibi sıralanırdı.

Bir başka ödeme biçimi Visa ile karşılaştırıldığındaysa 2016 yılında 82,3 milyar işlem gerçekleştiren Visa’nın Bitcoin’in yanında oldukça düşük bir tüketimi olduğu görülüyor.

Visa’nın harcadığı enerjinin de ABD’de yaşayan 50 bin kişinin tüketimine denk olduğu tahmin ediliyor.

Sistemin sürdürülebilirliği şu an devam etse de rakamların gerçeklerden oldukça uzak olduğu  tahmin ediliyor. Ayrıca elektriğin maliyeti devam eden maliyetlerin önemli bir bileşeni olduğu için Bitcoin şebekesinin toplam elektrik tüketiminin madencilik geliriyle de ilişkili olması gerekir. Bitcoin Enerji Tüketimi Endeksi’nin enerji tüketim tahminleri aşağıdaki grafikte açıklanmıştır. 

Kaynak: Digiconomist

Her hafta yeni bir gelişmeyle dünyadaki ekonomik değişimin nabzını tutan Bitcoin, görünen o ki astarı yüzünden pahalı olmaya başlayabilir. Çünkü, Bitcoin madenciliği oldukça fazla enerji tüketimine sebep oluyor (yine aynı sebeple Çin dünya lideri oldu). Uluslararası Enerji Ajansı verilerine göre Bitcoin ağı Slovakya kadar enerji tüketiyor. Gelir getirisi iyi olduğu için sürdürülebilirliği bulunan madenciliğin sonucunda büyük bir enerji tüketimi söz konusu oldu. Bitcoin bir ülke olsaydı da aşağıda gösterildiği gibi sıralanırdı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği