Japonya’da animasyon stüdyosuna kundaklama saldırısı: 33 ölü

Japonya'daki bir animasyon stüdyosu kundaklandı. Olayda 33 kişi hayatını kaybetti, onlarca kişi yaralandı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

18 Temmuz sabahı Japonya’daki Kyoto Animasyon stüdyosuna kundaklama saldırısı yapıldı. Polis ve itfaiyenin açıklamasına göre olayda 33 kişi hayatını kaybetti. Olay, Japonya’da onlarca yılın ardından en fazla ölümle sonuçlanan olay olarak kabul ediliyor.

Şüphelinin sabah 10.30 civarında Kyoto Animation binasına girdiği, “Geberin!” diye bağırarak etrafa benzine benzer bir madde döküp binayı ateşe verdiği söyleniyor. Olayın ardından şüpheli, yaralı halde hastaneye kaldırıldı.

Olay yerinde plastik kap ve bıçak bulundu. Polis, binayı ateşe veren 41 yaşındaki şüphelinin olay yerini terk etmeye çalıştığını ancak Kyoto Animation çalışanlarından birinin onu takip ettiğini söyledi. Polis olay yerine vardığında şüpheliyi binanın birkaç metre ötesinde otururken bulduğunu, sorgulamanın ardından tutukladığını belirtti. Kundakçının vücudunda ikinci dereceden yanıklar bulunduğu bilgisi paylaşıldı.

Olay yaşandığı sırada, binada çalışanlar dahil olmak üzere 70 kadar insan vardı. Toplam 700 metrekarelik bir alanı kaplayan bina yanıp kül oldu. Ulusal Polis Ajansı’nın yaptığı açıklamaya göre bu kundaklama olayı, Japonya’da Heisei Dönemi‘nin (1989-2019) başlangıcından bu yana en fazla insanın topluca öldüğü ilk olay olma özelliği taşıyor.

Kaynak: The Mainichi

18 Temmuz sabahı Japonya'daki Kyoto Animasyon stüdyosuna kundaklama saldırısı yapıldı. Polis ve itfaiyenin açıklamasına göre olayda 33 kişi hayatını kaybetti. Şüphelinin sabah 10.30 civarında Kyoto Animation binasına girdiği, "Geberin!" diye bağırarak etrafa benzine benzer bir madde döküp binayı ateşe verdiği söyleniyor. Kundakçının vücudunda ikinci dereceden yanıklar bulunduğu bilgisi paylaşıldı. Olay yaşandığı sırada, binada çalışanlar dahil olmak üzere 70 kadar insan vardı. Toplam 700 metrekarelik bir alanı kaplayan bina yanıp kül oldu. Ulusal Polis Ajansı'nın yaptığı açıklamaya göre bu kundaklama olayı, Japonya'da Heisei Dönemi'nin (1989-2019) başlangıcından bu yana en fazla insanın topluca öldüğü ilk olay olma özelliği taşıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği