Japonya siber güvenlik enstitüsü kuruyor

2020'de Tokyo'da düzenlenecek olan Olimpiyatlara hazırlanan Japonya, muhtemel siber saldırılara karşı önlem almak için siber güvenlik enstitüsü kuruyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Japonya hükumeti memurları siber saldırılara karşı eğitecek bir enstitü kurma kararı aldı. Önümüzdeki yılın başlarında faaliyete geçecek enstitü elektrikli sistemlere ve diğer altyapılara yöneltilecek siber saldırıların önlenmesine odaklanacak.

Japonya Bilgi Teknolojileri Teşvik Ajansı (IPA) tarafından yürütülecek olan enstitü, ülkede siber saldırıların önlenmesine yönelik eğitim veren ilk kurum olacak. Bir hükumet sözcüsü, kurumun öncelikli amacının 2020 Tokyo Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları sırasında yaşanabilecek geniş çaplı elektrik kesintilerinin önüne geçmek olduğunu vurguladı.

Sözcü ayrıca siber farkındalık amacıyla Japon kurumlarının gelecekte yabancı siber güvenlik mühendisleri ile de iş birliği yapabileceğini dile getirdi.

Eski hackerlar eğitim verecek

Siber saldırı engelleme eğitimi kurumu, elektrik istasyonları ve ilgili kurumlarda çalışan 100 kişiye bir yıl boyunca Tokyo’da eğitim verecek. Eski hackerlar ve siber güvenlik uzmanları proje kapsamında ders verecek. Proje için gerekli kaynaklar için gerekli ek bütçe de şu anda hazırlanıyor.

Siber güvenlik Japonya’da her geçen gün daha fazla endişe uyandıran bir konu. Japonya Ulusal Bilgi Teknolojileri Enstitüsü tarafından yapılan açıklamaya göre 2014 yılında ülke çapında 12 milyar siber saldırı rapor edildi. 2014-2015 döneminde ise siber saldırıların yüzde 40 oranında artış gösterdiği belirtiliyor. Şimdiye dek gerçekleştirilen saldırılar genellikle bilgi edinme amaçlı olsa da gelecekte zarar verme amaçlı saldırıların da yapılmasından endişe ediliyor.

Saldırılar kamu güvenliğini tehdit ediyor

2015’in Aralık ayında Ukrayna’da gerçekleştirilen siber saldırılar sebebiyle, yaklaşık 230 bin vatandaşın elektrik erişiminin bir kaç saatliğine kesilmesi, bu alanda önlemler almanın gerekliliğini ortaya koyuyor. Bu kesinti kısa süre içinde giderilmiş olsa da saldırının ardından santrallerin aylarca tam kapasiteyle çalışamadığı belirtiliyor.

2015’in Haziran ayında Japonya’da düzenlenen bir siber saldırıda bir milyonun üzerinde vatandaşın kişisel verilerine erişilmişti. Bu yılın Ocak ayında ise Japonya’daki Hokkaido Üniversitesi‘nden 110 bin öğrenciye ait kişisel veri çalınmıştı. Güvenliği yetersiz olan bir verinin bu saldırıya zemin hazırladığı düşünülüyor.

Kaynak: The Stack

Her geçen gün yaygınlaşan siber saldırıların özellikle enerji merkezlerine yöneltilerek halkı zor durumda bırakmasını engellemek isteyen Japonya hükumeti, siber güvenlik enstitüsü kurma kararı aldı. 2017'de hizmete girecek olan enstitüde 100 adet çalışan 1 yıl boyunca siber güvenlik konusunda eğitim alacak. Dersleri eski hackerlar ve siber güvenlik uzmanları verecek. Enstitünün öncelikli hedefi 2020 Tokyo Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'nda enerji santrallerine yöneltilecek saldırıları engellemek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği