Japonya minyatür uzay asansörünü test ediyor

Japon bilimcilerden oluşan bir ekip, iki küçük uyduyla, uzay asansörünün küçük bir prototipini test etmeye hazırlanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Japon bilimcilerden oluşan bir ekip, uzay asansörünün küçük bir prototipini test etmeye hazırlanıyor. Bu cihaz bilim kurguda sıkça bahsi geçen, kilometrelerce uzunluktaki kabloyla kurulan uzay asansöründen oldukça uzak ancak en azından birileri bu teknolojiyi geliştirme konusunda adımlar atmaya başladı.

Uzayda gerçekleştirilecek deneyde Shizuoka Üniversitesi tarafından geliştirilen 10 santimetreküp boyutunda iki adet uydu 10 metre uzunluğunda bir çelik kablo ile birbirine bağlanacak. Bu iki uydu Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan uzaya gönderilecek ve iki uydu arasındaki kablo üzerinde bulunan bir kutu, uydular arasında bir motor yardımıyla hareket edecek. Uydulara bağlı kameralar kutunun uzaydaki hareketini kaydedecek.

123 yıllık hayal

Rus bilimci Konstantin Tsiolkovsky, uzay asansörü fikrini 1895 yılında, Eiffel Kulesi’ni gördükten sonra ortaya atmıştı. Bu fikir o zamandan beri bilim kurgu dünyasının bir hayali olarak biliniyor. Uzay asansörünün yapılması için Dünya ile senkronize şekilde yörüngede dönen bir ağırlığa bağlı yüz binlerce kilometre uzunluğunda, aşırı güçlü bir kablonun uzaydan Dünyanın yüzeyine inmesi gerekiyor. Bu kabloya yerleştirilecek bir kabin sayesinde uzaya gitmek çok daha kolay ve ucuz hale gelecek. Dünya’nın kütle çekimi ile uzaydaki ağırlığın merkezcil çekim kuvveti birbirini dengeleyeceğinden düzeneğin Dünya’ya çakılması da engellenmiş olacak.

Japon ekibin gerçekleştirdiği test bu fikre pek benzemiyor. Deneyde sadece uzayda iki uydu arasında hareket eden bir kutu olacak. Ancak bu çaba, birilerinin uzay asansörü teknolojisini test etmeye hevesli olduğunu gösteriyor. Daha önce, Tokyo’nun en uzun binası Tokyo Skytree’yi inşa eden Obayashi adlı şirket, karbon nanotüpten oluşan kablolarla bir uzay asansörü kurmak istediğini belirtmişti. Ancak karbon nanotüpler bile bu görev için yeterince sağlam olmayabilir.

Gerçeği için daha çok yolumuz var

Bu deney, Japonya’nın Tanegashime Uzay İstasyonu’ndan 11 Eylül’de UUİ’ye gönderilecek. Ancak gerçek anlamda bir uzay asansörü yapılması için, kablonun sağlamlığı, meteor çarpışmalarını engelleme ve Dünya’dan uzaya elektrik götürme gibi bir çok konuda çözüm üretilmesi gerekiyor.

Kaynak: Gizmodo

Japon bilimcilerden oluşan bir ekip, uzay asansörünün küçük bir prototipini test etmeye hazırlanıyor. Bu cihaz bilim kurguda sıkça bahsi geçen, kilometrelerce uzunluktaki kabloyla kurulan uzay asansöründen oldukça uzak ancak en azından birileri bu teknolojiyi geliştirme konusunda adımlar atmaya başladı. Uzayda gerçekleştirilecek deneyde Shizuoka Üniversitesi tarafından geliştirilen 10 santimetreküp boyutunda iki adet uydu 10 metre uzunluğunda bir çelik kablo ile birbirine bağlanacak. Bu iki uydu Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan uzaya gönderilecek ve iki uydu arasındaki kablo üzerinde bulunan bir kutu, uydular arasında bir motor yardımıyla hareket edecek. Uydulara bağlı kameralar kutunun uzaydaki hareketini kaydedecek.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği