Japonya’nın sevimli uzay istasyonu robotu

Japon Uzay Keşif Ajansı tarafından Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilen Int-Ball adlı kameralı robotun çektiği görüntüler ilk kez yayınlandı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bilim istediği zaman aşırı sevimli hale gelebiliyor. JEM Internal Ball Camera bunun en güzel örneği. Japon Uzay Keşif Ajansı (JAXA) tarafından geliştirilen ve kısaca Int-Ball olarak adlandırılan kameralı robot, 4 Haziran 2017’de Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilmişti. Şimdi ise JAXA robotun ilk video ve fotoğraflarını yayınlıyor.

Int-Ball’un gönderilmesinin amacı, Dünya’daki bilimcilerin istasyonda kolayca görüntü kaydı yapabilmesini sağlamak. Otonom olarak hareket edebilen robot hem video hem de fotoğraf çekebiliyor. 3D yazıcı ile üretilen robot yerdeki uçuş kontrol ekibi ve araştırmacılara gerçek zamanlı inceleme yapma imkanı sunuyor. Robotun topladığı görseller uzay istasyonundaki ekip tarafından da incelenebiliyor.

İş yükünü azaltacak

Int-Ball’un kendine has tasarımı, yer çekimsiz ortamda çalışabilmesine olanak sağlıyor. Dilediği yere dilediği zaman otonom bir şekilde hareket edebilen robot her açıdan görüntü alabiliyor. Böylece Uluslararası Uzay İstasyonu’nda çalışan ekip de fotoğraf ve video kaydı için vakit harcamamış oluyor. JAXA istasyondaki ekibin vaktinin yüzde 10’unun çekim yapmakla geçtiğini belirtiyor. Bu cihazla bu sürenin sıfıra indirilmesi amaçlanıyor.

Int-Ball tahrik düzeneği, dönme ve hızlanma algılayıcıları ve elektromanyetik frenler aracılığıyla uzayda hareket edebiliyor. JAXA bu teknolojiyi uydular gibi diğer uzay ekipmanlarında da kullanmayı düşünüyor. Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki görevin ilk doğrulama aşaması şu anda gerçekleştiriliyor. Bu aşamada performans artırma ve daha iyi çalıştırma yöntemleri geliştirme gibi hedeflere ulaşılmaya çalışılıyor. Tüm bunlar uzay araçlarının içinde ve dışında yapılan deneylerle destekleniyor.

Robotun arkadaşlık yetenekleri konusunda herhangi bir açıklama yapılmasa da bu alanda da oldukça başarılı olduğunu düşünmek zor değil.

Kaynak: Tech Crunch

Bilim istediği zaman aşırı sevimli hale gelebiliyor. JEM Internal Ball Camera bunun en güzel örneği. Japon Uzay Keşif Ajansı (JAXA) tarafından geliştirilen ve kısaca Int-Ball olarak adlandırılan kameralı robot, 4 Haziran 2017’de Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilmişti. Şimdi ise JAXA robotun ilk video ve fotoğraflarını yayınlıyor. Int-Ball’un gönderilmesinin amacı, Dünya’daki bilimcilerin istasyonda kolayca görüntü kaydı yapabilmesini sağlamak. Otonom olarak hareket edebilen robot yerdeki uçuş kontrol ekibi ve araştırmacılara gerçek zamanlı inceleme yapma imkanı sunuyor.Yorumunuz: