Japonya Ay’da Toyota ile gezecek

Japon Havacılık ve Uzay Keşif Ajansı basınçlı, otonom bir uzay aracını 2029’da Ay’ın yüzeyine indirmek için Toyota ile iş birliğine gidiyor.

Yayın tarihi:

Haber Özeti

Tam Sürüm

Toyota Ay’a gidiyor. Japon Havacılık ve Uzay Keşif Ajansı (JAXA) otomobil üreticisi ile basınçlı, otonom bir uzay aracını 2029’da Ay’ın yüzeyine indirmek için iş birliği yapıyor. Altı tekerli araç, güneş enerjisi ve Toyota’nın yakıt hücresi teknolojisini kullanarak iki insanı 10 bin kilometre uzaklığa taşıyabilecek.

Araç iki minibüs büyüklüğünde olacak ve içinde 13 metrekarelik bir yaşam alanı barındıracak. Astronotlar araç içinde normal kıyafetler giyebilecek. Araç Ay’a astronotlardan önce iniş yapacak ve onlarla buluşmak için bağımsız olarak seyahat edecek.

https://www.youtube.com/watch?v=1kd2nFHAAtU

Uzay keşfinde hareketli bir dönem

Açıklama, uzay keşfinin hareketlendiği bir dönemde geldi. Geçtiğimiz günlerde SpaceX bir uzay aracını Uluslararası Uzay İstasyonu’na yanaştırdı. Çin ise bir ilki gerçekleştirerek Ay’ın uzak yüzüne bir uzay aracı gönderdi ve uzayda bir güneş enerjisi istasyonu kurma çalışmalarını açıkladı.

JAXA ve Toyota’nın açıklamasının en heyecan verici kısmı ise astronotlara araç içinde bir yaşam alanı oluşturulması. Bu tarz basınçlı ortam teknolojileri, gelecekte Ay’da yaşam hayallerini gerçeğe dönüştürmemize yardımcı olabilir.

Kaynak: Engadget

Japon Havacılık ve Uzay Keşif Ajansı (JAXA) basınçlı, otonom bir uzay aracını 2029’da Ay’ın yüzeyine indirmek için Toyota ile iş birliğine gidiyor. Altı tekerli araç, güneş enerjisi ve Toyota’nın yakıt hücresi teknolojisini kullanarak iki insanı 10 bin kilometre uzaklığa taşıyabilecek. Araş iki minibüs büyüklüğünde olacak ve içinde 13 metrekarelik bir yaşam alanı barındıracak. Astronotlar araç içinde normal kıyafetler giyebilecek.Yorumunuz: