Japonya’da bir hastane gece vardiyasında robot çalıştıracak

Japonya merkezli bir hastane, ilaçların getirilip götürülmesi ve testlerin katlar arasında taşınması gibi küçük çaplı işlerde Toyota tarafından geliştirilen robotları kullanmaya hazırlanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Japonya merkezli bir hastane, medikal işler için Toyota tarafından geliştirilen robotları kullanmaya hazırlanıyor. Ancak robotlar ameliyatlarda görev almayacak. Şubat ayında Nagoya Üniversitesi Hastanesi tarafından kullanılmaya başlanacak olan dört robot bir yıl boyunca ilaçların getirilip götürülmesi ve testlerin katlar arasında taşınması işinde kullanılacak.

Aslında bu robotlar kamera ve radara sahip doksan litre kapasiteli birer buzdolabı olarak nitelendirilebilir. Asahi Shimbun adlı gazetenin haberine göre robotlar karşılarına insan çıktığında kibarca ‘Özür dilerim, geçmeme müsaade eder misiniz?’ diyerek hareket etmeye programlandılar. Hastane görevlileri ise tablet kullanarak robotları çağırabilecek ve medikal taşıma işlemleri için robotları görevlendirebilecek.

Nagoya Hastanesi bu proje için Toyota ile iş birliği yaptı. Denemelerin gece mesaisinde insan kalabalığı olmadığı zamanlarda yapılması planlanıyor. Eğer denemelerde başarı elde edilirse hastane daha çok robot istihdam etmeyi tercih edebilir.

Kaynak: Engadget

Japonya merkezli bir hastane, medikal işler için Toyota tarafından geliştirilen robotları kullanmaya hazırlanıyor. Ancak robotlar ameliyatlarda görev almayacak. Şubat ayında Nagoya Üniversitesi Hastanesi tarafından kullanılmaya başlanacak olan dört robot bir yıl boyunca ilaçların getirilip götürülmesi ve testlerin katlar arasında taşınması işinde kullanılacak. Nagoya Hastanesi bu proje için Toyota ile iş birliği yaptı. Denemelerin gece mesaisinde insan kalabalığı olmadığı zamanlarda yapılması planlanıyor. Eğer denemelerde başarı elde edilirse hastane daha çok robot istihdam etmeyi tercih edebilir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği