Japonlara İngilizceyi robotlar öğretecek

227 bin Dolar bütçeli bir pilot proje hazırlayan Japonya Eğitim Bakanlığı, öğretmen ve öğrencilerin İngilizce becerilerini geliştirmek için sınıflara yapay zekalı robotlar yerleştirecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Özellikle öğrenci ve öğretmenlerinin İngilizce becerilerini geliştirmeyi amaçlayan Japonya, önümüzdeki yıldan sonra 500 kadar sınıfta İngilizce konuşan yapay zekalı robotlar kullanmaya başlayacak.

Yapılan resmi bir açıklama göre Eğitim Bakanlığı, sözlü ve yazılı becerileri pek iyi olmayan Japon öğrencilere yardımcı olmak için 227 bin Dolar’lık bir pilot proje hazırlıyor. İsmini açıklamak istemeyen yetkili “Piyasada var olan yapay zekalı robotların çeşitli özellikleri var. Mesela her bir öğrencinin İngilizce telaffuzunu kontrol edebiliyorlar. Bunu bir öğretmenin yapması zor oluyor. Yapay zekalı robotlar deneme sürecinin sadece bir parçasını oluşturuyor. Tablet uygulamaları kullanmak ya da ana dili İngilizce olan kişilerle çevrimiçi dersler düzenlemek gibi başka çözümler de düşünüyoruz.” şeklinde bir açıklamada bulundu.

İngilizce öğrenmeye başlama yaşı 10’a indirilecek

Japonya’daki okullar İngilizce dersleri için nitelikli İngilizce öğretmeni bulma konusunda güçlük çekiyor veya eğitimli dil öğretmenleri çalıştırmak için yeterince bütçe ayıramıyorlar. Fakat bazı ilk ve orta okullar sınıflara İngilizce konuşan yapay zekalı robotlar yerleştirerek İngilizce öğretimi için teknolojiyi kullanmaya çoktan başladı bile. İngilizce dersleri şu anda 12-15 yaş aralığındaki öğrenciler için zorunlu olsa da İngilizce’ye başlama yaşı 2020 yılı itibariyle 10’a indirilecek.

Kaynak: South China Morning Post

Okullarda çalıştıracak nitelikli İngilizce öğretmeni bulma konusunda sıkıntı çeken Japonya, öğretmen ve öğrencilerin İngilizce becerilerini geliştirmek için yapay zekadan yararlanmaya karar verdi. Ülkedeki Eğitim Bakanlığı 2020 yılı itibariyle uygulayacağı pilot bir proje hazırladı. Bu projeye göre 500 sınıfa İngilizce konuşan yapay zekalı robotlar yerleştirilecek. Yapay zekalı robotlar projenin sadece bir kısmını oluşturuyor. Diğer çözümler arasında tablet uygulamaları kullanmak ve ana dili İngilizce olan kişilerle çevrimiçi dersler hazırlamak da var.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği