Japon hükümeti, yerli uzay girişimlerine 1 milyar Dolar destek sağlayacak

Japon hükümeti, uzaya yoğunlaşan yerli girişimler için 1 milyar Dolar bütçe ayırdı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Japonya, ticari uzay alanındaki artan fırsatları takip etmek için yerel girişimleri resmi olarak teşvik etmek istiyor. Japon hükümeti, uzay üzerine çalışan yeni şirketlere kamu fonlarından yaklaşık 1 milyar Dolar ayırdı. Aynı zamanda hükümet, Ay‘ın ticari gelişimini tesis etmek için yasal bir yol üzerinde çalıştığını açıkladı.

Bu fon, önümüzdeki 5 sene boyunca yatırımlar ve krediler olarak tahsis edilecek. Hedef, Japon uzay projelerini büyütmek, gelişmeye yardımcı olmak ve 2030’ların başında piyasa değerini Nikkei’ye göre 22,5 milyar Dolar’a çıkarmak.

Hak kazanan girişimler, araştırma maliyetleri ve patent başvurusu fiyatı gibi giderler için şirket başına yaklaşık 100 bin Dolar yardım alabilecek. Japon uzay girişimi ispace, TechCrunch’a yaptığı açıklamada bu hamleyi beğendiğini belirtti. ispace CEO’su Takeshi Hakamada, “Bu hamle sadece Japon sivil uzay sektöründeki rekabetçiliği artırmayacak, aynı zamanda sektör için küresel olarak olumlu etkilere sahip olacak. Filizlenen endüstrimiz için bir dönüm noktası olarak hatırlanacağına inanıyoruz. Dahası, uzay endüstrisine yapılan yatırımlar, sonuç olarak ortaya çıkan çok sayıda yenilikten dolayı dünyadaki toplumlara fayda sağlıyor” diye konuştu.

Kaynak: TechCrunch

Japonya, ticari uzay alanındaki yerel girişimlere kamu fonlarından 1 milyar Dolar ayırdı. Hükümet, Ay'ın ticari gelişimini için de yasal bir yol üzerinde çalışıyor. Fonlar 5 sene boyunca yatırımlar ve krediler olarak tahsis edilecek. Hedef, Japon uzay işlerini büyütmek ve 2030'larda 22,5 milyar Dolar piyasa büyüklüğüne ulaşmak. Hak kazanan girişimler, araştırma maliyetleri ve patent başvurusu fiyatı gibi giderler için şirket başına yaklaşık 100 bin Dolar yardım alabilecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği