İsviçre nükleer enerjiden vazgeçiyor

İsviçre’de hafta sonu yapılan oylamada nükleer enerjiden vazgeçilmesi ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelinmesi kabul edildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İsviçre’de hafta sonu yapılan oylamada nükleer enerjiden vazgeçilmesi ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelinmesi kabul edildi. Oylamaya katılanların yüzde 58’i çevre dostu enerji kaynaklarının kullanımına evet oyu verdi.

İsviçre’de şu anda beş adet nükleer enerji santrali bulunuyor ve bu santraller artık eskimeye başladı. Nükleer santraller şu anda ülkenin enerji kaynaklarının üçte birini oluşturuyor. Oylamada bu santrallerin kullanımına son verilmesi kararlaştırıldıysa da bu işlemin ne zaman yapılacağı henüz belirlenmiş değil. Ülkenin, enerji ihtiyacını karşılamak için yeni güneş, rüzgar ve hidroelektrik santralleri kurması gerekecek.

Referandumda hayır oyu verenlerin en büyük endişeleri ise yeni santrallerin maliyeti ve bu santraller sebebiyle ülkenin doğal güzelliklerinin bozulması ihtimali. Nükleer santraller küçük bir alanda çok fazla enerji üretebiliyorken doğal kaynakları kullanan enerji santrallerinin çok daha geniş alanlara yayılması gerekiyor.

‘Dönüm noktası’

Ancak İsviçre Yeşiller Partisi Başkanı Regula Rytz bu oylamayı ‘tarihi bir dönüm noktası’ olarak nitelendiriyor. Rytz “İsviçre halkı, yeni nükleer enerji santrallerinin kurulmasına hayır derken yenilenebilir enerji için evet dedi. Bu koşullarda ekonominin ve hane halkının gelecek için sorumluluk alması gerekiyor.” şeklinde konuştu. Rytz oylama sonucunu ‘kesinlikle mükemmel’ olarak değerlendirdi.

İsviçre yönetimi, nükleer enerjiden vazgeçip yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelme konusunu ilk kez 2011’de Japonya’da tsunami felaketinde Fukushima nükleer enerji santralinin yıkılmasının ardından gündeme getirmişti.

Referandum sonucunun ardından yeni hamleler 2018’in Ocak ayından itibaren başlayacak. Geçtiğimiz yıl nükleer enerji santrallerinin ömrünü 45 yıl ile sınırlandırma konusunda yapılan bir başka referandumda ise bu görüş yeterince destek bulmamıştı.

Kaynak: BBC

İsviçre’de hafta sonu yapılan oylamada nükleer enerjiden vazgeçilmesi ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelinmesi kabul edildi. Oylamaya katılanların yüzde 58’i çevre dostu enerji kaynaklarının kullanımına evet oyu verdi. İsviçre’de şu anda beş adet nükleer enerji santrali bulunuyor ve bu santraller artık eskimeye başladı. Nükleer santraller şu anda ülkenin enerji kaynaklarının üçte birini oluşturuyor. Oylamada bu santrallerin kullanımına son verilmesi kararlaştırıldıysa da bu işlemin ne zaman yapılacağı henüz belirlenmiş değil. Ülkenin, enerji ihtiyacını karşılamak için yeni güneş, rüzgar ve hidroelektrik santralleri kurması gerekecek.Yorumunuz: