İstanbul’da geçen bilim kurgu temalı oyun: ManMade

Türk geliştiricilerden oluşan bir ekip, 2050'nin yapay zeka tarafından yönetilen İstanbul'unda geçen, ManMade adlı bir bilim kurgu oyunu hazırlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Türk geliştiricilerden oluşan bir ekip, 2050’nin yapay zeka tarafından yönetilen İstanbul’unda geçen bir bilim kurgu oyunu hazırlıyor. ManMade adlı oyun, İstanbul’u bekleyen karanlık bir gelecekte, makinelerin yönetiminden kurtulmak isteyen William Kaan Roberts adlı bir karakterin hikayesini anlatıyor. New York’tan İstanbul’a gelen Kaan aslında şehri ele geçiren yapay zekanın üreticilerinden biri. Kaan’ın kendi yarattığı canavarla mücadelesinin yanı sıra oyun beş farklı karakterin bakış açısından da oynanabiliyor. Her bir karakter farklı bir arka plana ve farklı hikayelere sahip.

Sanal gerçeklik

İstanbul Teknik Üniversitesi Teknokent’te bulunan Cbilab VR Studios tarafından hazırlanan ManMade, sanal gerçeklik göz önünde bulundurularak geliştirilmiş. Oyunun mekaniklerinin sanal gerçeklik sistemleriyle oynamaya uyumlu olmasına özen gösterilmiş. Bilgisayar üzerinden HTC Vive ya da Oculus Rift ile oynanabilen oyun, PlayStation üzerinden de PS VR ile oynanabilecek.

Geliştiriciler sanal gerçeklik kullanımının bazı kişilerde oluşan mide bulantısı ve baş dönmesi gibi etkilerini ortadan kaldırmak için, görüntüyü sadece karakterin gözünden değil bazen üçüncü kişi bakış açısından gösteren bir sistem geliştirdi. Sanal gerçeklik başlı başına oyundaki karakterin gözünden o deneyimi yaşamak için kullanılan bir sistem olduğu için, üçüncü kişi bakış açısının ne kadar etkili olacağını deneyip görmek gerek.

Gerçek karakterler

Oyundaki karakterler yüz tarama teknolojisi sayesinde gerçek hayattan birebir alınmış. Tanıdık sokaklarda geçen oyunda gördüğünüz karakterler de bugün İstanbul sokaklarında görebileceklerinizden farklı değil (tabii insan olan karakterlerden bahsediyoruz).

Hikaye modunda oyuncunun aldığı kararlar ve gerçekleştirdiği eylemler hikayenin gidişatına etki ediyor. Bu sayede oyunu birden fazla kez oynayıp farklı olaylarla karşılaşmak mümkün. Ayrıca oyun içine serpiştirilmiş mini oyunlar da aksiyon ihtiyacını karşılamak üzere tasarlanmış.

Geliştiriciler oyunun tamamlanabilmesi için Kickstarter üzerinden destek topluyor. Oyuna 5 Avro ile destek olmak ya da 22 Avro’ya ön siparişle satın almak mümkün. Daha fazla ödeyerek oyunun müziklerini satın almak, jenerikte yer almak ya da ekipten imzalı posterler ve tişörtler almak da imkan dahilinde. Ayrıca 2 bin Avro üzeri ödeme yapan 10 kişiye oyun içinde karakter olma imkanı da sunuluyor.

Türk geliştiricilerden oluşan bir ekip, 2050'nin yapay zeka tarafından yönetilen İstanbul'unda geçen bir bilim kurgu oyunu hazırlıyor. Manmade adlı oyun, İstanbul'u bekleyen karanlık bir gelecekte, makinelerin yönetiminden kurtulmak isteyen William Kaan Roberts adlı bir karakterin hikayesini anlatıyor. Manmade, sanal gerçeklik göz önünde bulundurularak geliştirilmiş. Oyunun mekaniklerinin sanal gerçeklik sistemleriyle oynamaya uyumlu olmasına özen gösterilmiş. Bilgisayar üzerinden HTC Vive ya da Oculus Rift ile oynanabilen oyun PlayStation üzerinden de PS VR ile oynanabilecek. Geliştiriciler oyunun tamamlanabilmesi için Kickstarter üzerinden yatırım topluyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği