İsrail, insansız su altı aracı geliştirdi

İlk kez insansız su altı aracı üreten İsrail, HydroCamel II adlı aracı NexTech Conference 2017’de ilk kez görücüye çıkardı.

Yayın tarihi:

Haber Özeti

Tam Sürüm

İsrail, insansız su altı aracı üreten ülkeler listesine girdi. Negev Ben-Gurion Üniversitesi’ndeki bir ekip tarafından geliştirilen HydroCamel II, Beerşeba şehrinde düzenlenen NexTech Conference 2017‘de ilk kez gösterildi. Üreticilerinin söylediğine göre, bu su altı aracı diğer otonom su altı araçlarından daha farklı.

Üniversitedeki profesörlerden Hugo Guterman, “Otonom HydroCamel II, dikey şekilde tamamen batma ve yüksek düzeyli manevra kabiliyeti gibi son model teknolojiler barındırıyor. Bu zamana kadar, bu özellikler sadece uzaktan kontrol edilen su altı araçlarıyla (ROV) sınırlıydı. HydroCamel II’nin teknik bilgileri hakkında çok fazla bilgi açıklanmasa da, 2,4 metrelik otonom su altı aracının sonar sistemler, kameralar ve örnek toplama kolu gibi çeşitli özelliklerle donatılabildiğini biliyoruz. HydroCamel II’nin deniz araştırmalarının yanı sıra genellikle askeri, güvenlik, petrol ve benzin sektörlerinde kullanılması planlanıyor. Bu yeni teknolojinin ticarileştirilmesi amacıyla BG Robotics adlı bir yan şirket kuruldu.

Kaynak: New Atlas

İlk kez insansız su altı aracı üreten İsrail, HydroCamel II adlı aracı NexTech Conference 2017’de ilk kez görücüye çıkardı. Üniversitedeki profesörlerden Hugo Guterman, “Otonom HydroCamel II, dikey şekilde tamamen batma ve yüksek düzeyli manevra kabiliyeti gibi son model teknolojiler barındırıyor. Bu zamana kadar, bu özellikler sadece uzaktan kontrol edilen su altı araçlarıyla (ROV) sınırlıydı. HydroCamel II’nin teknik bilgileri hakkında çok fazla bilgi açıklanmasa da, 2,4 metrelik otonom su altı aracının sonar sistemler, kameralar ve örnek toplama kolu gibi çeşitli özelliklerle donatılabildiğini biliyoruz. HydroCamel II’nin deniz araştırmalarının yanı sıra genellikle askeri, güvenlik, petrol ve benzin sektörlerinde kullanılması planlanıyor.Yorumunuz: