İspanya’da domuz nüfusu insan nüfusunu geçti

İspanya Çevre Bakanlığı tarafından verilen rakamlara göre şu anda ülkede 50 milyon domuz bulunuyor. Ülkedeki insan nüfusu ise 46,5 milyon.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İspanya’da domuz nüfusu ilk kez insan nüfusunu geçti. Ülkenin Çevre Bakanlığı tarafından verilen rakamlara göre şu anda İspanya’da 50 milyon domuz bulunuyor. Ülkedeki insan nüfusu ise 46,5 milyon.

Küresel ısınmaya ve su sıkıntısına etkileri

Rakamlar, 2013’ten bu yana ülkedeki domuz nüfusunun 9 milyon arttığını gösteriyor. Bu durumun çevreye etkileri konusunda endişe yaşanıyor. Her yıl 4 milyon tonun üzerinde domuz ürünleri üreten İspanya geçtiğimiz yıl bu sektörden 6 milyar Avro (41,7 milyar Lira) gelir elde etti. Artan domuz nüfusu, hayvancılığı küresel ısınmanın sebepleri arasında ulaşım, elektrik üretimi ve sanayinin ardından dördüncü sıraya yerleştiriyor.

Domuz üreticiliği aynı zamanda çok fazla su tüketimi gerektiriyor. İspanya’da sık sık kuraklık yaşandığı göz önünde bulundurulduğunda bu ciddi bir sorun. her bir domuz günde 15 litreden fazla su tüketiyor. Sektörün su tüketimi, İspanya’nın Zaragoza, Sevilla ve Alicante şehirlerinin toplamının su tüketiminden daha fazla. Çevreciler ayrıca domuzlardan kalan artıkların yeraltı su kaynaklarını da kirlettiğini söylüyor.

Skandallar, sahtecilikler, grevler…

Domuz eti üretimi son dönemde bir dizi skandala da sahne oldu. Bir Carrefour şubesinden domuz jambonu satın alan biri ürünün kurtlandığını görünce ürünü iade etmişti. Durumu inceleyen polisler bir grup üreticinin, son tüketim tarihi geçmiş 50 tondan fazla domuz etini yeniden paketleyip yeni son tüketim tarihleri ile tekrar piyasaya sürdüğünü belirledi.

Sektöre bir darbe de sahtecilik uygulamalarından geliyor. İspanya’nın özel ‘jamón ibérico de bellota‘ adlı domuz ürünü kilosu yüzlerce Avro’dan satılıyor. Bu ismi taşıyabilmek için üreticilerin domuzlarını özel şartlarda yetiştirmesi gerekiyor. Safkan kara ayaklı İber domuzları üç ay boyunca Dehesa adlı ormanda özgürce dolaşarak meşe palamudu ile besleniyor. Daha sonra tuzlanarak 36 ay boyunca bekletildikten sonra tüketime hazır hale geliyor.

Bu süreç yavaş olduğu için üretim istenilen seviyede değil ve çok fazla talep var. Bunu fırsat bilen sahteciler, yetersiz denetimlerden faydalanarak normalde prosedürlere uymayan ürünleri için jamón ibérico de bellota sertifikası alıyor. Örneğin bazı üreticiler domuzları Dehesa’ya götürüyor ancak meşe palamudu yerine domuz yemiyle besliyor. Müfettişler hayvanları Dehesa’da görünce sertifikayı veriyor ancak arka planda olanlardan haberleri olmuyor. Bu durum özel sertifikalı ürünlerin kalitesinin azalmasına sebep olarak sektöre zarar veriyor.

Bir diğer sorun da bazı mezbahalarda yaşanan grevler. Sektörde çalışanların çoğu yeni göçmenler ve bunların önemli bir bölümü domuz eti yemeyen Müslümanlardan oluşuyor. İspanyollar ise yılda ortalama 21 kg domuz eti tüketiyor. Ülkede domuz etine olan ilgi binlerce yıl öncesine dayanıyor. Roma’lı gezginler İspanyolların domuz etinin lezzetinden övgüyle bahsediyordu. Daha sonra ülkeyi ele geçiren Goth’lar domuzları özel bir kanunla koruma altına almıştı. İspanya Müslümanların kontrolüne geçtiğinde ise Hristiyan İspanyollar için domuz direnişin bir sembolü haline geldi. Engizisyon döneminde ise başkalarının önünde domuz eti yemek bir inanç kanıtı haline gelmişti. Domuz eti yemeyi reddeden Müslüman ve Yahudiler cezalandırılıyordu.

Kaynak: The Guardian

İspanya Çevre Bakanlığı tarafından verilen rakamlara göre şu anda ülkede 50 milyon domuz bulunuyor. Ülkedeki insan nüfusu ise 46,5 milyon. Domuz sayısının artmasının küresel ısınmayı artırdığı ülkenin su kaynaklarına da zarar verdiği belirtiliyor. Ülkede domuz ürünleri konusunda son dönemde yaşanan skandallar ve sahtecilik uygulamaları da sektöre zarar veriyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği