İnternete alışan beynini kullanmıyor

ABD'de yapılan bir araştırmada gelecekte internet erişiminin yaygınlaşmasıyla hafızamızı çok daha az kullanma riskinin doğabileceği ortaya çıktı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Özellikle akıllı telefonlar sayesinde her an internete erişimimizin bulunması sebebiyle beynimizde bilgi depolamada artık çok daha az istekliyiz. Basit bilgileri bile, internette kolayca bulabileceğimizi düşünerek, beynimize kaydetmeyi tercih etmiyoruz.

Bu değişimin doğruluğunu test etmek isteyen Kaliforniya Santa Cruz Üniversitesi ve Illinois Üniversitesi’nden bilimciler iki grup üzerinde deney yaptı. Gruplara öncelikle zor sayılabilecek genel kültür soruları veren bilimciler, ilk gruptan soruları cevaplarken internetten yardım almasını istedi. İkinci gruptan ise sorulara kendi zihinlerinden cevap vermesi istendi.

Kolay sorularda bile internet kullandılar

Deneyin ikinci aşamasında ise nispeten kolay genel kültür soruları soruldu. Bu kez her iki gruba da soruları diledikleri gibi cevaplayabilecekleri söylendi. Kolay sorular cevaplanırken bilimciler kimin internetten daha fazla yararlandığını kontrol etti. Çalışmanın sonunda, ilk aşamada internet kullanan grubun yüzde 30’unun, çok kolay sorularda bile soruyu cevaplamaya çalışmadan direkt olarak internete yöneldiği görüldü.

Genel olarak, deneyin ilk aşamasında internet kullananların, ikinci aşamada da internetten yararlanma eğiliminde olduğu görüldü. Araştırmacılar elde edilen sonuçları, bilgi depolama konusunda internet kullanmaya alışmanın, gelecekte de benzer bir durumda internet kullanımına yönelmeye sebep olduğu şeklinde yorumladı.

Uzun vadede bu yönelimin ne gibi etkileri olduğu bilinmiyor. Belki de gelecekte internet erişiminin daha da kolaylaşması ve yaygınlaşmasıyla, hafızamızı çok daha az kullanmaya başlayacağız. Bu durum bizi -fiziken olduğu kadar zihnen de- makinelere bağımlı hale getirebilir. Bugün bile internete kolayca ulaşamadığımız zamanlarda duyduğumuz rahatsızlık hissi, gelecekte çok daha ciddi bir hal alabilir.

Kaynak: Taylor and Francis Group

ABD'de iki farklı grup üzerinde araştırma yapan bilimciler, gruplara genel kültür soruları sordu. İlk grubun soruları cevaplamak için internetten yararlanabileceği söylendi. Diğer grup soruları zihninden çözdü. Daha kolay soruların sorulduğu ikinci aşamada, her iki gruba da internet kullanma izni verildi. İlk aşamada internet kullanan grubun ikinci aşamada da internetten yararlanmaya daha yatkın olduğu görüldü. İnternetten yardım almaya alışan grup en kolay sorularda bile hiç düşünmeden internete başvurdu. Araştırmacılar bu alışkanlığı edinmenin insan hafızası üzerinde geriletici bir etkisi olabileceğini düşünüyor.

4 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği