Intel’in gecikmeli 4 Temmuz kutlaması

Intel, ABD'de geleneksel olarak havai fişeklerle yapılan 4 Temmuz Bağımsızlık Günü kutlamalarına alternatif olarak ışıklı bir dron gösterisi gerçekleştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD’nin Bağımsızlık Günü 4 Temmuz her yıl ülke çapında havai fişeklerle kutlanıyor. Bu kutlama yöntemi etkileyici olsa da doğaya (özellikle de hayvanlara) çok zarar veriyor. Dumanlar, gürültü kirliliği ve yüksek sesten rahatsız olan hayvanların yanı sıra pek çok kişi bu patlayıcı maddeleri kullanırken kendisine ya da çevresine zarar veriyor. Bazı ormanlık bölgelerde ise orman yangını riski sebebiyle havai fişek kullanımı yasaklanmış durumda.

Intel 4 Temmuz kutlamalarına daha modern ve zararsız bir çözüm getirmek için Kaliforniya’da bulunan Travis Hava Üssü’nde ‘Intel Shooting Star’ adında bir dron gösterisi gerçekleştirdi. Daha önce Noel kutlamalarında Disney World’de bulunan insanları ve Güney Kore’de Kış Olimpiyatları katılımcılarını kendine hayran bırakan gösteri bu kez de Travis Hava Üssü’nün 75. kuruluş yıl dönümünü kutlayan Hava Kuvvetleri personelini ve Bağımsızlık Günü’nü kutlamaya gelen vatandaşları eğlendirdi.

Yoğun rüzgar sebebiyle planlandığı gibi 4 Temmuz gecesi yapılamayan dron gösterisi 5 Temmuz gecesine ertelendi. Yine de etkinliği izlemeye gelenler dron gösterisinden oldukça memnun olduklarını dile getirdiler.

500 adet dronun dansı

Gösteride led ışıklarla donatılmıış 500 adet Shooting Star dron sahne aldı ve gökyüzünde bir koreografi sergiledi. Muvazzaf hava kuvvetleri personeli, emekli askerler ve özel ihtiyaç sahibi askeri personel aileleri, etkinlikte onur konuğu olarak yer aldı. Gösteri sırasında 500 adet dörtdöner dron tek bir dron pilotu tarafından bilgisayar üzerinden kontrol edildi. 384 x 384 x 93 mm  boyutlarındaki dronlar, 4 milyarın üzerinde farklı renk kombinasyonu oluşturabiliyor.

Travis Hava Üssü Alay Komutanı Albay John Klein “Travis’in Silikon Vadisine yakınlığı sebebiyle üssün Kuzey Kaliforniya ekosistemindeki ilişkilerini geliştirmek ve inovasyonda aktif bir rol oynamak için gayret sarf ediyoruz. 75. yıl dönümümüzü kutlamak ve arkamızdaki benzeri görülmemiş topluluk desteğine teşekkür etmek amacıyla arkadaşlarımıza ve ailemize özel bir Bağımsızlık Günü kutlaması sunmak istedik. Intel’in havai fişekleri son teknoloji dronlar ile değiştirme vizyonu havacı askerlerimiz ve izleyici kitlemiz için doğal bir tercih oldu.” şeklinde konuştu.

Kaynak: New Atlas

ABD'nin Bağımsızlık Günü 4 Temmuz her yıl ülke çapında havai fişeklerle kutlanıyor. Bu kutlama yöntemi etkileyici olsa da doğaya (özellikle de hayvanlara) çok zarar veriyor. Intel 4 Temmuz kutlamalarına daha modern ve zararsız bir çözüm getirmek için Kaliforniya'da bulunan Travis Hava Üssü'nde 'Intel Shooting Star' adında bir dron gösterisi gerçekleştirdi. Daha önce Noel kutlamalarında Disney World'de bulunan insanları ve Güney Kore'de Kış Olimpiyatları katılımcılarını kendine hayran bırakan gösteri bu kez de Travis Hava Üssü'nün 75. kuruluş yıl dönümünü kutlayan Hava Kuvvetleri personelini ve Bağımsızlık Günü'nü kutlamaya gelen vatandaşları eğlendirdi.

1 Yorum

  • Resmen babaşl click-bait olmuş. Kaliteli içerikleriniz olmasına rağmen böyle ucuz hareketlere kaçmanız beni üzdü.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği