‘Hissedilebilen’ havai fişekler

'Feeling Fireworks' adlı yeni bir proje, görme engelli ya da görme zayıflığı olan kişilere havai fişekleri 'hissettirmeyi' amaçlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

‘Feeling Fireworks’ adlı yeni bir proje, görme engelli ya da görme zayıflığı olan kişilere havai fişekleri ‘hissettirmeyi’ amaçlıyor. Disney Research‘ün yürüttüğü proje, fıskiyelerin esneyebilen bir ekrana aktarıldığı dokunulabilir bir havai fişek şovu sunuyor.

Kullanıcılar ellerini ekrana doğru uzatıyor. Ekranın yakınına yerleştirilen Kinect kullanıcıyı tespit ediyor ve kullanıcı gökyüzünde patlayan gerçek havai fişeklere benzeyen dokunulabilir havai fişekleri hissediyor. Farklı başlıklar havai fişeğin farklı kısımlarını üretiyor. Üç adet başlık patlama efekti üretirken başka bir başlık havai fişeğin çıkardığı çıtırtıları üretiyor. Diğer bir başlık ise havai fişeğin oluşturduğu çiçeksi görüntüyü ortaya çıkarıyor.

New Scientist‘in haberine göre, Ekim ayında Kullanıcı Arayüzü Yazılım ve Teknoloji Konferansı‘nda gösterilen proje henüz hayata geçirilmedi. Habere göre, proje bu zamana kadar sadece görme yetisi olan kişilerle test edildi.

Kaynak: Mashable

'Feeling Fireworks' adlı yeni bir proje, görme engelli ya da görme zayıflığı olan kişilere havai fişekleri 'hissettirmeyi' amaçlıyor. Kullanıcılar ellerini ekrana doğru uzatıyor. Ekranın yakınına yerleştirilen Kinect kullanıcıyı tespit ediyor ve kullanıcı gökyüzünde patlayan gerçek havai fişeklere benzeyen dokunulabilir havai fişekleri hissediyor. Farklı başlıklar havai fişeğin farklı kısımlarını üretiyor. Üç adet başlık patlama efekti üretirken başka bir başlık havai fişeğin çıkardığı çıtırtıları üretiyor. Diğer bir başlık ise havai fişeğin oluşturduğu çiçeksi görüntüyü ortaya çıkarıyor. Ekim ayında Kullanıcı Arayüzü Yazılım ve Teknoloji Konferansı'nda gösterilen proje henüz hayata geçirilmedi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği