Intel dizüstü bilgisayarların pil ömrünü 28 saate çıkarıyor

Intel, mevcut bataryaları daha uzun süre kullanabilmek için yeni bir görüntü teknolojisi geliştirdi. Sharp ve Innolux ile geliştirilen ekran sadece 1 watt enerji harcıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hepimiz daha fazla pil ömrü istiyoruz. Ancak bataryalar bizim istediğimiz hızda gelişmiyor. Bu yüzden şirketler mevcut bataryaları daha verimli kullanabilecek teknolojiler üzerinde çalışıyor. Intel’in bu soruna geliştirdiği çözüm ise ekranın enerji kullanımını azaltmak oldu. Şirketten yapılan açıklamaya göre yeni düşük güçlü görüntü teknolojisi standart bir dizüstü bilgisayarın 28 saate kadar kullanılmasını sağlıyor.

Sharp ve Innolux tarafından geliştirilen LCD panel, sadece 1 watt enerji harcıyor. Bu, aynı ayarda bir laptop ekranının harcadığı enerjinin yarısına tekabül ediyor. Intel, Dell XPS 13 model dizüstü bilgisayarın ekranını yeni geliştirilen ekranla değiştirdikten sonra bataryanın 25 saat 14 dakika dayandığını açıkladı. Şirketin kendi geliştirdiği prototip ise 28 saat boyunca çalışmayı başardı. Intel genel olarak bu sistemle birlikte, bir bilgisayarın yerel bir video dosyasını 4 ila 8 saate kadar daha fazla oynatabileceğini söylüyor.

Bizim kullanımımıza göre 28 saat değil

Intel 28 saat dediğinde bahsedilenin yoğun bir kullanım olmadığını belirtmekte fayda var. Şirket piyasadaki Dell XPS 13 modelinin tek şarjda 20 saat kullanılabildiğini söylüyor ancak CNet tarafından yapılan denemede internet üzerinden video izlendiğinde bataryanın sadece 12 saat dayandığı görüldü. O yüzden şirketin verdiği rakamları buna göre değerlendirmek gerek.

Intel ayrıca 28 saate ulaşılan denemede ekran parlaklığının 150 nit olarak ayarlandığını söylüyor. Bu, normalde alışık olduğunuzdan daha düşük bir parlaklık. Ayrıca deneme sırasında bilgisayarın dahili hoparlörleri değil kulaklık kullanıldı.

Yeni ekrandan faydalanmak istiyorsanız bu ekranı alıp mevcut bilgisayarınıza takmak mümkün olmayacak. Intel’in güç yönetim çözümüne de ihtiyacınız var. Ayrıca bu sistem Nvidia ya da AMD gibi piyasada yaygın olarak kullanılan grafik kartları ile uyumlu değil. Enerji tasarrufundan faydalanmak için Intel’in entegre grafik kartını kullanmanız gerekiyor.

Yine de söz konusu pil ömrü olunca ne kadar koparabilirsek kardır.

Kaynak: CNet

Intel, mevcut bataryaları daha uzun süre kullanabilmek için yeni bir görüntü teknolojisi geliştirdi. Sharp ve Innolux ile geliştirilen ekran sadece 1 watt enerji harcıyor. Intel bu sistemle bir dizüstü bilgisayarın 28 saat boyunca kullanılabileceğini iddia ediyor ancak bu süreye ulaşmak için bilgisayara kayıtlı video dosyasını kulaklık kullanarak izlemek gerekiyor.Ayrıca ekran parlaklığının da 150 nit olarak ayarlanması lazım.

3 Yorum

  • Hep merak etmişimdir , dizüstü bilgisayarlarda neden güneş enerjisi paneli kullanılmaz ? 80 model hesap makinalarında bile kullanılıyor da dizüstülerde kullanılmamasının mantıklı bir sebebi olmalı..

    • Evet var. Dizüstülerin hesap makinesinden 10.000 kat falan daha fazla enerjiye ihtiyaç duyması.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği