Instagram’da yemek paylaşmanızı engelleyen tabaklar

Mineralli su şirketi Bru'nun geliştirdiği QR kodlu tabaklar, yemeğin fotoğrafını çekmeye çalışan kişilere "yanınızdakilerle ilgilenin" mesajı gösteriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Instagram ve diğer günlük benzeri sosyal medya uygulamaları hayatımızda o kadar fazla yer etti ki bazılarımız bir restorana gittiğinde yemeğin fotoğrafını çekmek için artık iki kez düşünmüyor bile. Instagram bazı restoranların çalışma tarzını değiştirmesinde bile etkili oldu. Ancak belki de günümüzde gittikçe yaygınlaşan “fotoğrafı yoksa gerçekleşmemiştir” mentalitesinin bir sonucu olarak, hayatımızı internete yüklemeye çalışmak, gerçek sosyal etkileşimlerimizi ve gerçek dünyaya entegrasyonumuzu etkiliyor. Haliyle bazı şirketler, müşterilerine insani değerlere bağlılıklarını göstermek için, telefonlarımızla aramızdaki göbek bağını kesmeye yeltenen hamlelerde bulunuyor. Benzer bir hamle de Belçikalı mineralli su markası Bru’dan geldi. Şirket insanları ‘anı yaşamaya’ yönlendirmek için yeni bir yöntem geliştirdi.

Sosyal tabaklar ne yaptığınızın farkında

Bru Social Plates (sosyal tabaklar), havalı bir tasarıma sahip normal seramik tabaklara benziyor. Ama mavi desenlerin arasında birçok QR kodu gizli. Bu kodlar akıllı telefonların kameraları tarafından otomatik olarak algılanıyor ve telefonlarda bir web sayfasının açılması için bir uyarı gösteriyor. Uyarıda “Güzel fotoğraf! Ama birlikte yemek yediğin insanlarla hoş vakit geçirmeyi unutma.” ifadesi yer alıyor.

Tabaklar bir süre Bru’nun internet sitesi üzerinden satıldı ancak şu anda satışlar bitmiş gibi görünüyor. Tabakların nasıl çalıştığını aşağıdaki videodan görmek mümkün.

Bu tabaklar, restoranlarda sosyal medya kullanımını azaltmak için yapılan ilk girişim değil. Bazı işletmelerin telefonları yasaklamasının yanı sıra, iki kişinin boynuna asarak kullandığı portatif yemek masası gibi tasarımlar da yemek yiyen kişilerin birbirinden başka kimseyle ilgilenmemesini sağlamayı amaçlıyor. Bazı restoranlarda ise yemek yerken telefonların konması için özel kutular getiriliyor.

Kaynak: Food And Wine

Belçikalı mineralli su markası Bru insanları 'anı yaşamaya' yönlendirmek için yeni bir yöntem geliştirdi. Bru Social Plates (sosyal tabaklar), havalı bir tasarıma sahip normal seramik tabaklara benziyor. Ama mavi desenlerin arasında birçok QR kodu gizli. Bu kodlar akıllı telefonların kameraları tarafından otomatik olarak algılanıyor ve telefonlarda bir web sayfasının açılması için bir uyarı gösteriyor. Uyarıda "Güzel fotoğraf! Ama birlikte yemek yediğin insanlarla hoş vakit geçirmeyi unutma." ifadesi yer alıyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği