Instagram kullanıcılarına “Acaba o yorumu yazmasan mı?” diyecek

Instagram, gönderilere yapılan yorumlarda kırıcı ifadeler tespit ettiğinde "bu yorumu göndermek istediğinize emin misiniz?" uyarısı verecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Instagram, siber zorbalığı frenleme hedefiyle yeni bir uygulama başlatıyor. Pazartesi günü açıklama yapan şirket, Instagram kullanıcıları bir yorum yaparken eğer o yorum saldırgan tavırlı bir metin ise kullanıcıya bir uyarı gösterilecek. Açıklamayla birlikte paylaşılan örnekte, “Çok çirkin ve salaksın.” yorumunu yapmaya çalışan bir kullanıcıya “Bu yorumu göndermek istediğinize emin misiniz?” mesajıyla birlikte “vazgeç” seçeneği sunulduğunu görüyoruz.

Kısıtlama özelliği de getiriliyor

Instagram konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Bu yeni özelliği test ederken, bazı insanların yaptıkları kötü yorumu göndermeden iptal ettiğini ve daha yumuşak yorumlar paylaştığını fark ettik.” diyor. Kullanıcıları istenmeyen etkileşimlerden korumaya yardımcı olmak için bir de Instagram’a ‘kısıtlama’ özelliği getirileceği duyuruldu.

Bir kullanıcıyı kısıtlamak, o kullanıcının yorumlarının sadece yorum yaptığı kişiye görünmesini sağlayacak. Birisi tarafından kısıtlanan kullanıcılar, o hesabın aktif olup olmadığını ya da o kişiye gönderdikleri mesajın okunup okunmadığını da göremeyecek. Bu uygulamanın amacı, kişileri engellemeye ya da takipten çıkmaya gerek kalmadan bir tür engel mekanizması yaratmak.

Kaynak: The Hill

Instagram, siber zorbalığı frenleme hedefiyle yeni bir uygulama başlatıyor. Artık kullanıcılar bir yorum yaparken eğer o yorum saldırgan tavırlı ifadeler içeriyorsa kullanıcıya bir uyarı gösterilecek. Açıklamada verilen örnekte, "Çok çirkin ve salaksın." yorumunu yapmaya çalışan bir kullanıcıya "Bu yorumu göndermek istediğinize emin misiniz?" mesajıyla birlikte "vazgeç" seçeneği sunulduğunu görüyoruz. Kullanıcıları istenmeyen etkileşimlerden korumaya yardımcı olmak için bir de 'kısıtlama' özelliği getirilecek. Bir kullanıcıyı kısıtlayınca o kullanıcının yaptığı yorumlar sadece size görünecek. Ayrıca kısıtladığınız kişi sizin aktif olup olmadığınızı ya da o kişiden gelen direkt mesajı okuyup okumadığınızı anlayamayacak.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği