Instagram görme engelliler için yeni bir özellik tanıttı

Instagram, iki yeni erişilebilirlik özelliği ile birlikte, uygulamasını görme engelli kişiler için daha kullanılabilir hale getirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Instagram, iki yeni erişilebilirlik özelliği ile birlikte, uygulamasını görme engelli kişiler için daha kullanılabilir hale getirdi. Otomatik alternatif metin ve özelleştirilmiş alternatif metin özellikleri sayesinde kullanıcılar fotoğrafların açıklamalarını dinleyebilecek ve kendi fotoğraflarına açıkalama ekleyebilecek. Instagram’ın yayımladığı blog gönderisinde yeni özelliklerin detayları paylaşıldı ve platformu herkes için ulaşılabilir kılmanın önemine değinildi:

“Bugün iki yeni özellikle, görme engelli kişilerin Instagram’ı kullanmasını daha kolay hale getiriyoruz. Dünya üzerinde 285 milyon insan görme rahatsızlıklarına sahip ve biz bu insanların daha erişilebilir bir Instagram’dan fayda sağlayabileceğini biliyoruz. İlk özelliğimiz otomatik alternatif metin. Bu özellik sayesinde ana ekranda, keşfet sayfasında ve profillerde bulunan fotoğrafların açıklamalarını dinleyebilirsiniz. Bu özellik nesne tanıma teknolojisini kullanarak fotoğraflar için tanımlar oluşturuyor. Bu tanımlar ekran okuyucu uygulamalarınız tarafından okunabilir. Böylece fotoğrafta bulunan nesnelerin bir listesine erişebilirsiniz.

Bir sonraki özelliğimiz ise özel alternatif metin. Böylece Instagram’a yüklediğiniz fotoğraflara daha zengin tanımlar ekleyebilirsiniz. Ekran okuyucu kullanan diğer kullanıcılar da bu tanımlarınızı duyabilir.”

Instagram kullanıcılarının özel alternatif metin oluşturma seçeneğine erişmek için, fotoğraf yükledikleri ekranın alt kısmında yer alan ‘Gelişmiş Ayarlar’ menüsünü kullanmaları gerekiyor. Şirket daha fazla erişilebilirlik özelliğinin de Instagram’a ekleneceğini belirtiyor.

Apple da uzun süredir cihazlarının erişilebilirliğini artırmak için çabalıyordu. Bu alanda yapılan en son yenilik, iOS 12 güncellemesi ile gelen Siri Kısayolları oldu. Bu kısayolların erişilebilirliği ciddi anlamda artırma potansiyeli bulunuyor.

Kaynak: 9to5Mac

Instagram, iki yeni erişilebilirlik özelliği ile birlikte, uygulamasını görme engelli kişiler için daha kullanılabilir hale getirdi. Otomatik alternatif metin ve özelleştirilmiş alternatif metin özellikleri sayesinde kullanıcılar fotoğrafların açıklamalarını dinleyebilecek ve kendi fotoğraflarına açıkalama ekleyebilecekYorumunuz: