Instagram albümünüzü ASCII’ye çevirin

Facebook ve Instagram’a yüklenen fotoğraflarınızı ASCII-art formatına dönüştürebiliyorsunuz. Peki neden? Biz de bilmiyoruz.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kim derdi ki Facebook’un gizli bir sanatsal tarafı var diye? Mathias Bynens sayesinde öğrendik ki varmış. Buna göre Facebook ve Instagram’da herkese açık olarak paylaşılan (yani ‘private’ olmayan hesaplara ait) kareler ASCII sanatına çevrilebiliyor. Orijinal fotoğrafınızın URL’sinin sonuna .html eklediğinizde söz konusu fotoğrafın renklendirilmiş ASCII, .txt eklediğinizdeyse siyah-beyaz ASCII versiyonuna ulaşabilirsiniz.

BONUS BİLGİ: Bu efekti kullanabilmek için Instagram paylaşımının değil doğrudan görselin URL adresini kullanmak gerekiyor. Yöntemi için şu adresteki bilgileri kullanabilirsiniz.

GÜNCELLEME: Bu efekti kullanmak için web tabanlı bir araç da çıktı.

Nedeni henüz bilinmese sebebine dair iki ihtimal var: ya yeni bir uygulama veya hizmet için ya da Facebook mühendislerinin boş vakit eğlencesi.

Mathias Bynens tarafından keşfedilen bir ayrıntı sayesinde Facebook ve Instagram albümünüzü ASCII formatına dönüştürmek mümkün. Bu fonksiyon sadece herkese açık hesaplarda işe yarıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği