İnsanları izleyerek öğrenen robotlar

Nvidia tarafından geliştirilen robot görevleri izleyerek öğreniyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Robotlara ne yapmaları gerektiğini öğretmek için tek bir sefer göstermek yeterli olsaydı nasıl olurdu? Nvidia‘daki yapay zeka araştırmacıları tam da bunun gerçekleşmesini sağlayacak bir sistem geliştirdi. Robot, belirli bir görevin nasıl yapılacağını tek seferde izleyerek öğreniyor.

Yakın tarihte gördüğümüz gelişmeler bize bir gün sözlü iletişim ile öğrenebilen ve hata yaptığında gerçek anlamıyla zihnimizi okuyarak kendini düzeltecek robotların gerçekleşebileceğini gösteriyor. Bununla birlikte robotlar bu öğrendikleri bilgileri bulut üzerinden birbirleriyle paylaşabilir. Nvidia’daki araştırmacılar ise robotlarla doğru iletişimin önemine dikkat çekiyor:

“Robotların gerçek dünya koşullarında yararlı görevleri uygulayabilmesi için, ona görevi anlatmak kolay olmalı.”

Bu deney için araştırmacılar, bir dizi nöral ağı 4 farklı renkteki bloku ve bir arabayı tanıyacak şekilde eğitti. Nvidia’nın Titan X grafik biriminde çalışan bu nöral ağlar, kamera ile blokları belli sıralamayla dizen insan eylemlerini izleyip sahip olduğu bir pençe ile de bu hareketleri taklit etmeye çalıştı.

Bunu gerçekleştirmek kolay değil. Öncelikle nesne tanıma ağı kameranın önünde ne olduğunu çözmeye çalışıyor. Sonrasında başka nöral ağ parçaları nasıl bir araya getireceğini ve bunu gerçekleştirmek için nelerin yapılması gerektiğini ‘düşünüyor’. En sonunda ise belirlenen program doğrultusunda pençe harekete geçiyor. Robot aynı zamanda hatalarının da farkına varıyor. Eğer herhangi bir aşamada hata yaparsa, amacına ulaşamadığını fark edip tekrar deniyor.

Araştırmacılar bu öğrenme tekniğinin robotlara yeni şeyler öğretme sürecini önemli ölçüde hızlandıracağını belirtiyor.

Kaynak: New Atlas

Robotlara ne yapmaları gerektiğini öğretmek için tek bir sefer göstermek yeterli olsaydı nasıl olurdu? Nvidia'daki yapay zeka araştırmacıları tam da bunun gerçekleşmesini sağlayacak bir sistem geliştirdi. Robot, belirli bir görevin nasıl yapılacağını tek bir sefer izleyerek öğreniyor.

Etiketler:

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği