Facebook Skype ile insanlığı öğreniyor

Facebook'un geliştirdiği bir algoritma, yüzlerce Skype konuşmasını izleyerek insanların hangi durumda hangi tepkiyi verdiğini öğrenecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İnsansı robotlara dair tam olmayan bir şeyler var. Bir noktaya kadar bize sevimli gelseler de biraz fazla gerçekçi olduklarında korkabiliyoruz. Facebook ise insansı robotları daha da gerçekçi hale getirmek için çalışıyor.

Facebook’un yapay zeka laboratuvarındaki araştırmacılar yapay zeka algoritması tarafından kontrol edilen bir robot üretti. Algoritma yüzlerce Skype konuşmasından örnekler alınarak geliştirildi. Böylece robot, insanların duygularını nasıl ifade ettiğini taklit edebilecek. Yapılan denemelerde robot tıpkı bir insan gibi başarı gösterdi. Öğrenimi en üst noktaya taşımak adına, algoritma her bir Skype konuşmasına göre insan yüzünü 68 kilit bölgeye ayırdı. İnsanlar karşılarındaki kişiyi dinlediğini göstermek için doğal olarak başlarını sallar, göz kırpar veya çeşitli ağız hareketleri yapar. En sonunda sistem de bunu yapmayı öğrendi.

İnsan kadar gerçekçi

Robot, konuşan bir insanın videosuna bakarak hangi yüz ifadesinin nerede yapılması gerektiğini öğrendi. Örneğin videodaki kişi gülüyorsa robot da ağzını açmayı ya da başını yana eğmeyi seçebiliyor. Daha sonra Facebook ekibi sistemi denemek için bir grup gönüllüye insana tepki veren robot ile robota tepki veren insanı izletti. Gönüllüler robotların insanlar kadar doğal ve gerçekçi olduğuna kanaat getirdi. Fakat gösterilen animasyonlar oldukça basit hareketler içeriyordu. Bu yüzden insansı bir robotun doğal görünen tepkiler verip veremeyeceği kesin değil.

Tel Aviv Üniversitesi’nden Goren Gordon, “Sohbet esnasında yüzün aldığı temel şekilleri öğrenmek gerçekçi sohbet partnerleri yaratmak için yeterli olmayabilir. Gerçek yüz ifadeleri ne düşündüğünüze ve ne hissettiğinize bağlıdır.” diyor. Pittsburgh’daki Carnegie Mellon Üniversitesi’nden Louis-Philippe Morency, bu durumda Facebook sisteminin ‘ortalama bir insan’ ürettiğini, gelecekte daha karmaşık robotların farklı kişilikler arasından kendilerine uygun olanı seçebileceklerini ya da konuştukları insanla uyuşmak için kişiliklerini değiştirebileceğini söylüyor. Facebook, yapılan çalışmayı Kanada’da düzenlenecek Uluslararası Akıllı Robotlar ve Sistemler Konferansı‘nda sunacak.

Kaynak: New Scientist

Facebook'un yapay zeka laboratuvarındaki araştırmacılar yapay zeka algoritması tarafından kontrol edilen bir robot üretti. Algoritma yüzlerce Skype konuşmasından örnekler alınarak geliştirildi. Böylece robot, insanların duygularını nasıl ifade ettiğini taklit edebilecek. Yapılan denemelerde robot tıpkı bir insan gibi başarı gösterdi. Daha sonra Facebook ekibi sistemi denemek için bir grup gönüllüye insana tepki veren robot ile robota tepki veren insanı izletti. Gönüllüler robotların insanlar kadar doğal ve gerçekçi olduğuna kanaat getirdi. Tel Aviv Üniversitesi'nden Goren Gordon, "Sohbet esnasında yüzün aldığı temel şekilleri öğrenmek gerçekçi sohbet partnerleri yaratmak için yeterli olmayabilir. Gerçek yüz ifadeleri ne düşündüğünüze ve ne hissettiğinize bağlıdır." diyor. Facebook, yapılan çalışmayı Kanada'da düzenlenecek Uluslararası Akıllı Robotlar ve Sistemler Konferansı'nda sunacak.

1 Yorum

  • İlginçmiş. Yalnız benim aklıma takılan Skype’daki konuşmalarımız demek arşivleniyor ve Facebook bunları şu veya bu niyetle kullanma hakkına sahip. Kullanıcı sözleşmelerini kabul ederek kişisel bilgilerimizi ne boyutta paylaşmayı seçtiğimizin başka bir örneği daha.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği