Arkadaşıyla yazışmaya üşenenler için Google botu

Google'ın Area 120 adlı deneysel ürün laboratuvarı, mesajlaşmaktan sıkılanlara çare olacak yapay zeka temelli otomatik bir yanıt sistemi üzerinde çalışıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Arkadaşlarınızla yazışmak için telefonunuzun klavyesiyle uğraşmaktan bıktınız mı? “Keşke WhatsApp/Facebook üzerinden kurmak zorunda olduğum iletişimi devralacak bir robot olsaydı?” diye mi düşünüyorsunuz? Google tam olarak bu soruna çare bulmak için yapay zeka temelli otomatik bir yanıt sistemi üzerinde çalışıyor.

Google’ın Area 120 adı verilen deneysel ürün laboratuvarı, Google Hangouts, Google Allo, WhatsApp, Facebook Messenger, Android Mesajlar, Skype, Twitter direkt mesaj ve Slack ile uyumlu şekilde çalışan ‘Reply’ adlı yeni bir sistem deniyor.

Reply, Gmail ve Allo anlık mesajlaşma uygulamasında halihazırda kullanılan yapay zeka temelli önerilen yanıtları bir adım öteye taşımayı amaçlıyor. Gönüllülere gönderilen bir deneme e-postasında Area 120 “Muhtemelen birçok sohbet mesajı alıyorsunuz. Hem sanal ortamda konuştuğunuz hem de gerçek hayattaki insanlara vakit ayırmak istiyorsunuz. Peki tek bir dokunuşla mesajları cevaplamanız mümkün olsaydı?” diyor.

Sadece sıradan otomatik cevaplar oluşturmuyor

Belli ki sistem insanların size söylediği şeyleri dikkate alarak tek bir dokunuşla kullanabileceğiniz hazır cevaplar sunuyor. Ancak Google’a göre yapılan şey bunun daha da ötesinde olacak ve konum bilginiz, takviminiz ve diğer birtakım bilgiler de göz önünde bulundurulacak. Biri size “Ne zaman evde olursun?” diye sordu diyelim. Uygulama konum bilginizi kullandığı için, sizin tercih ettiğiniz ulaşım şekli ve o noktadan evinize ulaşmanın ne kadar süreceğine dayanarak anlık cevap oluşturabilecek.

Reply, siz tatildeyken ulaşmaya çalışanlara tatilde olduğunuzu bildirecek. Otomatik olarak takviminizi kontrol ederek uygun şekilde cevap verecek. Ayrıca uygulamada telefonunuzu rahatsız etme moduna alıp o an insanlarla sohbet edemeyeceğinizi söyleyen bir özellik bulunacak. Ancak uygulama bu sırada gelen mesajları tarayarak önemli olabilecek şeyleri de gözden kaçırmamaya dikkat edecek. İnsanları dijital ortamda sürekli olarak birbirleriyle iletişim halinde olma zorunluluğundan kurtarmak kulağa çok hoş geliyor fakat iş robotların robotlarla konuşması haline gelecekse ne anlamı var ki?

Kaynak: The Guardian

Google, tam da Facebook/WhatsApp gibi uygulamalar üzerinden mesajlaşmaktan yorulanlara göre yapay zeka temelli otomatik bir yanıt sistemi üzerinde çalışıyor. Reply adlı bu bot Google Hangouts, Google Allo, WhatsApp, Facebook Messenger, Android Mesajlar, Skype, Twitter direkt mesaj ve Slack ile uyumlu şekilde çalışacak. Diğer otomatik yanıt oluşturan sistemlerden farklı olarak Reply biraz daha kişiye özel bir hizmet sunacak. Uygulama yanıt oluşturmadan önce konum bilginizi, takviminizi ve diğer birtakım bilgileri göz önünde bulunduracak. Diyelim ki biri size "Eve ne zaman varırsın?" diye sordu. Uygulama konum bilginizi kullandığı için, sizin tercih ettiğiniz ulaşım şekli ve o noktadan evinize ulaşmanın ne kadar süreceğine dayanarak anlık cevap oluşturacak. Ya da, uygulama otomatik olarak takviminizi kontrol ettiği için, siz tatildeyken ulaşmaya çalışan kişilere uygun şekilde cevap verebilecek.

1 Yorum

  • Madem robotların robotlarla konuşması saçma, o halde neden ‘whatsapp’tan sonraki en büyük icat’ diye gereksiz viral bir başlık atıyorsunuz? Bu gereksizliklerden kaçıp geliyoruz bu siteye, bozmasanız keşke..

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği