Yapay zeka eğitiminde sanal dünya kullanımı

MIT Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı ev robotlarına yerleştirilecek yapay zekayı eğitmek için Virtual Home adlı sanal ev projesini geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Jetgiller çizgi filminde ev işlerini yapan robot karakter Irona’yı izleyerek büyüyen herkes, ev işlerini robotlara devredeceği günleri iple çekiyor. Bir çok teknoloji şirketi insanlara günlük işlerinde yardımcı olacak robotlar geliştirmek için çalışıyor ancak önemli bir sorun var. Bu robotları geliştirmek için ev ortamında denemeler yapmak lazım. Henüz hazır olmayan robotları ev ortamına soktuğumuzda ise evdeki eşyaların kırılıp dökülmesi riskiyle karşılaşıyoruz.

MIT Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı (CSAIL) ev robotlarına yerleştirilecek yapay zekayı eğitmek için Virtual Home adlı sanal ev projesini geliştirdi. Böylece yapay zeka kırıp dökme işlemini sanal ortamda, hiçbir fiziksel eşyaya zarar vermeden gerçekleştirebiliyor. Burada amaç yapay zekaya belirli komutların nasıl hayata geçirileceğini öğretmek. Böylece sanal ortamda hatalarından ders çıkaran robot gerçek hayatta bizlere etkili bir şekilde yardımcı olabilecek.

Sims’e benziyor

VirtualHome, görünüş olarak popüler bilgisayar oyunu The Sims’e çok benziyor. İnsansı avatarlar şeklinde tasarlanan yapay zeka Sims’tekine benzer bir evde dolaşıyor ve kendisine verilen görevleri yapıyor. Yapay zeka, ‘televizyon izle’ dendiğinde televizyonu açması, kumandayı bulması ve eline alması, televizyonun önündeki koltuğa televizyona bakar şekilde oturması gerektiğini biliyor. Ancak konforlu bir pozisyonda oturma konusunda çok başarılı görünmüyor.

Bir insan bu tarz komutları kolaylıkla öğrenebilir ancak mevcut yapay zeka sistemlerinin, bu komutları algılayabilmek için adım adım yönergeler sunulması gerekiyor.

Benzer çalışmalar yapılmıştı

Bu çalışma, algoritmalara bir insanın evde kullandığı robotlara verebileceği komutları öğretmek için yapılan ilk çalışma değil. 2017’de Brigham Young Üniversitesi’nden araştırmacılar bir yapay zeka sistemini eğitmek için Wikipedia’yı okutmuştu. Böylece yapay zekanın hangi kelimelerin aynı bağlamda bir arada kullanıldığını öğrenmesi amaçlanıyordu.

VirtualHome’u kullanan MIT araştırmacıları yapay zekaya bir ev robotuna verilebilecek 1000 kadar farklı görevi öğretti. Bu görevler arasında başka bir odadan bir eşya getirmek, kahve yapmak ya da ocakta yemek pişirmek gibi görevler bulunuyor.

Bir gün bu şekilde eğitilen robotlar yaşlılara ya da ev işlerini yapmakta zorlanan kişilere yardımcı olabilir. Hatta sıradan insanlar da ev işlerini bu tarz robotlara yaptırabilir. Ancak kullanışlı hale gelene kadar şimdilik bir şeyler öğrenmeye çalışmalarını izlemek de eğlenceli.

Kaynak: Futurism

Bir çok teknoloji şirketi insanlara günlük işlerinde yardımcı olacak robotlar geliştirmek için çalışıyor ancak önemli bir sorun var. Bu robotları geliştirmek için ev ortamında denemeler yapmak lazım. Henüz hazır olmayan robotları ev ortamına soktuğumuzda ise evdeki eşyaların kırılıp dökülmesi riskiyle karşılaşıyoruz. MIT Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı (CSAIL) ev robotlarına yerleştirilecek yapay zekayı eğitmek için Virtual Home adlı sanal ev projesini geliştirdi. Böylece yapay zeka kırıp dökme işlemini sanal ortamda, hiçbir fiziksel eşyaya zarar vermeden gerçekleştirebiliyor. Burada amaç yapay zekaya belirli komutların nasıl hayata geçirileceğini öğretmek. Böylece sanal ortamda hatalarından ders çıkaran robot gerçek hayatta bizlere etkili bir şekilde yardımcı olabilecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği