İnsanlar akıllı asistanlarını ne amaçla kullanıyor?

Akıllı hoparlör kullanıcıları bu cihazları müzik dinlemek, internetten bilgi almak, alarm kurmak ve alışveriş yapmak gibi amaçlarla kullanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Alexa ya da Google Home Assistant gibi akıllı ev cihazlarının kullanımında bu yıl patlama yaşandı. ABD’de 39 milyon evde bir akıllı hoparlör bulunuyor. Peki insanlar bu cihazlar ne amaçla kullanıyor? Venture Beat kullanıcılar arasında yaptığı anketle bu soruya yanıt aradı.

Toplamda 1000’den fazla Alexa ve Google Home kullanıcısı ile yapılan ankette kullanıcılara cihazların ne amaçla kullandıkları ve ne kadar memnun oldukları soruldu. Anketten çıkan temel sonuç çoğu insanın bu cihazların ana özelliklerini kullandığı ve üçüncü parti uygulamaları keşfetmekte zorlandığı yönündeydi. Buna rağmen kullanıcıların geneli cihazlarından memnun olduklarını ve başkalarına tavsiye edeceklerini söyledi. Ayrıca bu cihazların satışları artırma hedefi de başarıya ulaşıyor gibi görünüyor. Sesli asistanlar kullanıcıların alışveriş alışkanlıklarını da değiştiriyor.

Hayatın bir parçası haline geldi

Çoğu kullanıcı cihazlarını günde birden fazla kullandığını söyledi ve kadın kullanıcıların sayısı erkeklerden biraz daha fazlaydı. Davranış değişimi, cihazların oluşturduğu rutinler üzerinden anlaşılabilir. Ankete katılanların yaklaşık dörtte biri cihazın davranışlarında çok fazla değişime yol açtığını ve buna ek olarak yüzde 40’ı da davranışlarının biraz değiştiğini söyledi. Katılımcılar günlük bilgileri bu cihazlardan almanın artık hayatlarının bir parçası haline geldiğini söylüyor.

Kullanma şekillerine bakıldığında akıllı hoparlörlerin genel olarak müzik dinlemek için kullanıldığı görülüyor. Kullanıcıların yüzde 75 cihazları müzik dinlemek için kullandığını söylerken bazıları günde birkaç kez akıllı hoparlörden müzik açtığını belirtiyor. Diğer popüler kullanımlar arasında hava durumunu kontrol etmek, bilgi almak ve zamanlayıcı kullanmak gibi özellikler var. Ayrıca maç skorunu öğrenmek, hatırlatıcı ayarlamak, oyun oynamak ve alışveriş için de bu cihazlar kullanılıyor.

Akıllı hoparlörden alışveriş yaygınlaşıyor

Kullanıcıların yüzde 43’ü akıllı hoparlör üzerinden alışveriş yaptığını söylüyor. Bu alışverişler genellikle Amazon üzerinden ya da Google’ın alışveriş hizmetleri üzerinden yapılıyor. Ama bazı üçüncü parti uygulamalarından alışveriş yapan ve abonelik satın alan kullanıcılar da var. Alışveriş yapan kullanıcıların yüzde 53’ü cihazları üzerinden gıda alışverişi yaptıklarını söylüyor. Cihazlar bir ürünü yeniden sipariş etmeyi çok kolaylaştırdığı için genel gıda alışverişinin bu cihazlar üzerinden yapılması sıkça görülen bir durum haline geldi.

Çoğu katılımcı dört adetten az üçüncü parti uygulaması kullansa da genel olarak deneyimlerinden memnun olduklarını belirtiyorlar. Ankete katılanların yüzde 44’ü cihazından çok memnun olduğunu, yüzde 35’i de biraz memnun olduğunu söyledi.

Kaynak: Digital Trends

Venture Beat'in 1000'den fazla katılımcıyla yaptığı ankete göre akıllı asistanı olan ev cihazları kullananların yüzde 75'i cihazları müzik dinlemek için kullandığını söylerken bazıları günde birkaç kez akıllı hoparlörden müzik açtığını belirtiyor. Diğer popüler kullanımlar arasında hava durumunu kontrol etmek, bilgi almak ve zamanlayıcı kullanmak gibi özellikler var. Ayrıca maç skorunu öğrenmek, hatırlatıcı ayarlamak, oyun oynamak ve alışveriş için de bu cihazlar kullanılıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği