İnsan yapımı meteor yağmuru

ALE Co adlı Tokyo merkezli bir şirket, dilediğiniz zaman kayan bir yıldıza bakıp dilek tutmanız için yapay meteor yağmurları oluşturmayı planlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Artık meteor yağmuru izlemek için beklemenize gerek yok. ALE Co adlı Tokyo merkezli bir şirket, dilediğiniz zaman kayan bir yıldıza bakıp dilek tutmanız için yapay meteor yağmurları oluşturmayı planlıyor. Şirketin geliştirdiği sistem sayesinde müşteriler talep üzerine meteor yağmuru izleyebilecek. Tarihin ilk insan yapımı meteor yağmurunun iki yıl içinde gerçekleşmesi planlanıyor.

Sistem şu anda geliştirilmekte olan iki adet uydu ile çalışacak. İlk uydu Mart 2019’da yörüngeye fırlatılacak. İkinci uydu ise seneye yaz aylarında Dünya’yı terk edecek. Her uyduda 400 adet minik küre yer alacak. Bu kürelerde, atmosfere girdiklerinde düşen meteorların yarattığı etkiyi oluşturan kimyasal bir formül yer alacak. Bir nevi, dünya dışı havai fişek olarak düşünülebilir. Minik küreler meteor yağmuru oluşturmak için 20-30 kez kullanılabilecek.

“Tüm dünya bizim müşterimiz”

Uyduların ortalama 24 ay yaşam süresi var. Bu süre içinde uydular Dünya’dan kontrol edilerek istenen noktaya istendiği anda yapay meteorlarını fırlatabilecek. Böylece büyük bir metropolde yaşayanların tamamı bir meteor yağmurunu kendi balkonundan ya da çatısından izleyebilecek.

ALE CEO’su Lena Okajami “Tüm dünyayı müşterimiz olarak görüyoruz çünkü kayan yıldızlarımız dünyanın her noktasına gönderilebilir.” diyor.

Planlama aşamasında tüm sistemler sorunsuzca çalışırsa 2020’nin Şubat ayında her iki uydu da yerini almış olacak ve ilk testler bahar aylarında yapılacak. Yani, kayan yıldızları izlerken tutacağımız dilekleri düşünmek için 2 yıldan az bir vaktimiz var.

İlk testler Hiroşima şehrinin üzerinde yapılacak. Bu şehir hava durumu, yer şekilleri ve kültürel geçmişi sebebiyle tercih edildi. Bir meteor yağmuru sipariş etmek için ne kadar ödeme yapmamız gerektiği henüz belirlenmiş değil. İlk testleri gerçekleştirmek için, iki uydunun uzaya fırlatılması da dahil, toplam 20 milyon Dolar’lık bütçe ayrıldı.

Kaynak: Digital Trends

ALE Co adlı Tokyo merkezli bir şirket, dilediğiniz zaman kayan bir yıldıza bakıp dilek tutmanız için yapay meteor yağmurları oluşturmayı planlıyor. Şirketin geliştirdiği sistem sayesinde müşteriler talep üzerine meteor yağmuru izleyebilecek. Tarihin ilk insan yapımı meteor yağmurunun iki yıl içinde gerçekleşmesi planlanıyor. Şirket uzaya gönderdiği iki adet uydudan fırlatacağı özel kimyasallara sahip toplarla meteor yağmurunu taklit etmeyi amaçlıyor. Tüm dünyadan meteor yağmuru sipariş etmek mümkün olacak.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği