İlk kez laboratuvarda insan yumurtası olgunlaştırıldı

Bilimciler, ilk aşamalardan itibaren laboratuvarda insan yumurtası olgunlaştırmayı başararak bir ilke imza attı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Araştırmacılar bir ilke imza atarak ilk aşamalardan itibaren laboratuvarda insan yumurtası olgunlaştırmayı başardı. Bu başarı, hastalık ya da tıbbi tedavi gibi sebeplerle kısırlık riski bulunan kadınların yumurtalarının daha sonra kullanılmak üzere saklanması açısından umut vadediyor.

Laboratuvardaki olgunlaştırma süreci insan vücudundaki süreçten çok daha hızlı olduğu için yumurtaların ne derece sağlıklı olduğu henüz tam olarak bilinmiyor. Araştırmanın öncüsü Evelyn Telfer “İnsan yumurtasını tamamen laboratuvar ortamında geliştirebilmek mevcut doğurganlık tedavilerinin kapsamını genişletebilir. Şu anda odaklandığımız şey yumurta geliştirme sürecini destekleyen şartları en üst seviyeye çıkarmak ve yumurtaların ne derece sağlıklı olduğunu araştırmak. Ayrıca düzenleyici makamların onayıyla birlikte bu yumurtaların döllenip döllenemeyeceğini öğrenmek istiyoruz.” diyor.

Herhangi bir klinik uygulamadan önce konuyla ilgili çok daha fazla çalışma yapılması gerekiyor. Birçok araştırmacı elde edilen başarının önemini göz ardı etmese de hala cevaplanması gereken birtakım sorular olduğuna dikkat çekiyor. Örneğin çalışmada yer almayan Endokrinolog Ali Abbara “Teknoloji henüz ilk aşamalarda. Bu yumurtaların sağlıklı bebekler oluşturacak şekilde embriyo haline getirilmesi mümkün mü değil mi emin olunması gerekiyor.” dedi. Yapılan araştırma Molecular Human Reproduction dergisinde yayımlandı.

Kaynak: New Atlas

Araştırmacılar bir ilke imza atarak ilk aşamalardan itibaren laboratuvarda insan yumurtası olgunlaştırmayı başardı. Elde edilen başarı, hastalık ya da tıbbi tedavi gibi sebeplerle kısırlık riski bulunan kadınların yumurtalarının daha sonra kullanılmak üzere saklanması açısından umut vadediyor. Araştırmanın öncüsü Evelyn Telfer şimdiki hedeflerinin yumurtaların ne derece sağlıklı olduklarını anlamak olduğunu söyledi. Ayrıca araştırmacılar düzenleyici makamların onayıyla birlikte bu yumurtaların döllenip döllenemeyeceğini öğrenmek istiyor. Teknoloji henüz ilk aşamalarda olduğu için bu yumurtaların dünyaya sağlıklı bebekler getirmek üzere embriyo haline getirilip getirilemeyeceği konusunda şüpheleri olan araştırmacılar da var.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği