İlk dijital hap FDA’den onay aldı

FDA, hastaların ilaçlarını alıp almadığını takip eden Abilify MyCite adlı ilk dijital hapa onay verdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

FDA, hastaların ilaçlarını alıp almadığını takip eden ilk dijital hapı onayladı. Abilify MyCite adlı hapın üzerinde, hastanın vücuduna takılan bir yamayla iletişim kurabilen sindirilebilir bir sensör yer alıyor. Yama, sensörden alınan bilgiyi bir akıllı telefon uygulamasına gönderiyor. Hasta, sonuçlarını bu uygulama üzerinden doktorların ya da diğer yetkili kişilerin görebileceği şekilde paylaşabiliyor. Abilify adlı hap, şizofreni ve bipolar bozukluk tedavilerinde kullanılıyor.

Doğal yollarla vücuttan atılıyor

Abilify MyCite’ın üzerinde silikon, bakır ve magnezyumdan oluşan kum tanesi büyüklüğünde bir sensör var. Sensör mide asidiyle etkileşime girdiğinde aktif hale geliyor. Hap sindirildikten birkaç dakika sonra hastanın vücudundaki yama sinyaller alıyor. Hapın ne zaman ya da hangi dozda alındığı gibi bilgiler Bluetooth vasıtasıyla akıllı telefon uygulamasına gönderiliyor. Hap doğal yollarla vücuttan atılıyor. Uyku düzeni, atılan adım sayısı, kalp atış hızı gibi faaliyetleri de takip eden yamanın her yedi günde bir değiştirilmesi gerekiyor. Hastanın doktoru ve hastanın belirlediği dört kişi dijital haptan alınan bilgilere erişebiliyor. Hasta istediği anda bütün erişimi engelleyebiliyor.

Dijital hapın amacı, ilaçlarını düzenli almayan hastalarla ilgilenmenin yanı sıra yanlış ve gereksiz ilaç kullanımını engellemek. The Wall Street Journal’ın haberine göre, FDA başka hapların dijitalleştirilmesi için çok sayıda başvuru almayı bekliyor. Dijital Abilify haplarının satış fiyatı ise henüz belirlenmedi.

Kaynak: The Verge

FDA, hastaların ilaçlarını alıp almadığını takip eden ilk dijital hapı onayladı. Abilify MyCite adlı hapın üzerinde silikon, bakır ve magnezyumdan oluşan kum tanesi büyüklüğünde bir sensör var. Sensör mide asidiyle etkileşime girdiğinde aktif hale geliyor. Hap sindirildikten birkaç dakika sonra hastanın vücudundaki yama sinyaller alıyor. Hapın ne zaman ya da hangi dozda alındığı gibi bilgiler Bluetooth vasıtasıyla akıllı telefon uygulamasına gönderiliyor. Hap doğal yollarla vücuttan atılıyor. Uyku düzeni, atılan adım sayısı, kalp atış hızı gibi faaliyetleri de takip eden yamanın her yedi günde bir değiştirilmesi gerekiyor. Abilify adlı hap, şizofreni ve bipolar bozukluk tedavilerinde kullanılıyor. Dijital hapın amacı, ilaçlarını düzenli almayan hastalarla ilgilenmenin yanı sıra yanlış ve gereksiz ilaç kullanımını engellemek. The Wall Street Journal'ın haberine göre, FDA başka hapların dijitalleştirilmesi için çok sayıda başvuru almayı bekliyor. Dijital Abilify haplarının satış fiyatı ise henüz belirlenmedi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği