İlk bilgisayarlardan TRS-80 kırk yaşında

Tandy Corporation ve Radio Shack'in, ilk kişisel bilgisayarlardan TRS-80'i yaratmasının üzerinden tam 40 yıl geçti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

3 Ağustos 1977’de, Tandy Corporation, Radio Shack ile iş birliği halinde, ilk kişisel bilgisayarlardan TRS-80’i yarattığında beklentiler oldukça düşüktü. Tandy Radio Shack tüketici elektronikleri zincirinin satın almacılarından Don French, Tandy yöneticilerini kişisel bilgisayar üretmeleri için ikna ettiğinde kimse buradan ciddi bir gelir elde edileceğini düşünmemişti. Karmaşık kullanım prosedürleri olan bu kocaman cihazın ilk ay içinde en fazla bin adet satacağı düşünülüyordu.

Ancak TRS-80 raflara yerleştirildikten sonra peynir ekmek gibi satılmaya başladı. Radio Shack müşterileri için normalde oldukça yüksek sayılabilecek 600 Dolar’lık etiketine rağmen Amerikan halkı bu yeni ürüne karşı büyük bir hayranlık beslemeye başlamıştı.

Kullanıcılar ne olursa olsun satın alıyordu

ABD Ulusal Amerikan Tarihi Müzesi, bilişim teknolojileri küratörü David K. Allison “İnsanlar bu cihazlarla biraz olsun oynayabilmek ve bilgisayarı çalıştırabildiklerini görmek için bir çok zorluğa göğüs geriyordu.” diyor.

Neticede TRS-80, satışa sunulduğu ilk ay içinde tüm satış tahminlerini ona katlayarak, kişisel elektronik ve bilişim alanındaki yeni çağın başladığının artık gözardı edilemeyeceğini herkese göstermiş oldu.

TRS-80 aslında satışa sunulan ilk kişisel bilgisayar değildi. MITS Altair adlı ‘mikrobilgisayar’ın 1975 yılında piyasaya çıktığında kişisel bilgisayar dönemini başlattığı kabul ediliyor. Ancak TRS-80 tamamen kurulu olarak, kullanıma hazır bir şekilde sunulan ilk bilgisayardı ve bu işin sadece teknolojiyle uğraşan kişiler için değil, herkes için bir ilgi alanı olabileceğini göstermişti. 1977 yılında Apple ve IBM de ilk bilgisayarlarını üretmeye başlamıştı.

Sabit diski yoktu

TRS-80’nin bir sabit diski yoktu ve RAM’i sadece 4 kilobayt boyutundaydı. Bugün, bu bilgisayardan 40 yıl sonra, cebimize sığan akıllı telefonlarda artık 4 GB RAM (bir milyon kat fazlası) standart bir özellik olarak kabul ediliyor.

Allison “TRS-80 gibi kullanıma hazır bir makineyi satın almış olsanız bile, bu makinede bir şeyler yapabilmeyi öğrenmek çok vakit alıyordu. Çok az yazılım vardı, oynayabileceğiniz birkaç oyun vardı, kelime işlemcisi oldukça ilkeldi ve kullanmak için pek çok kodu öğrenmeniz gerekiyordu.” diyor.

Bir adet orijinal TRS-80 bilgisayar bugün Ulusal Amerikan Tarihi Müzesi’nde görülebiliyor.

Kaynak: Smithsonian

3 Ağustos 1977'de, Tandy Corporation, Radio Shack ile iş birliği halinde, ilk kişisel bilgisayarlardan TRS-80'i yarattığında beklentiler oldukça düşüktü. Ancak TRS-80 raflara yerleştirildikten sonra peynir ekmek gibi satılmaya başladı. Radio Shack müşterileri için normalde oldukça yüksek sayılabilecek 600 Dolar'lık etiketine rağmen Amerikan halkı bu yeni ürüne karşı büyük bir hayranlık beslemeye başlamıştı. Aradan geçen 40 yılın ardından bu bilgisayarın yetenekleri bize oldukça ilkel geliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği