Ikea mobilyalarını monte eden robot

Robotlar, can sıkıcı ve uğraştırıcı bir süreç olan mobilya monte etme işinden kurtulmamızı sağlayabilir.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Singapur’dan bir grup araştırmacı, mobilya monte etme işinin tarihe karışmasına sebep olabilecek nitelikte bir başarıya imza atmak üzere.

Nanyang Teknoloji Üniversitesi’nde çalışan araştırmacılar, bir robotu Ikea sandalyesini monte edecek biçimde eğitmeyi başardı. Öncelikle parçaların birbirine nasıl uyacağını açıklayan bir dizi yönerge robota öğretildi. Daha sonra robot parçalara çalıştı, bir plan yaptı ve sandalyeyi monte etmeye koyuldu. Robotun işi tamamlaması 20 dakika 19 saniye sürdü.

Projede kullanılan robotun parçaları kullanıma hazır parçalardan oluşuyordu. Araştırmacılar robota sadece üç boyutlu bir kamera, iki robotik kol, kıskaçlar ve monte işini yapmasına yardımcı olan baskı algılayıcıları yerleştirdi. Robotun parçalarının kullanıma hazır parçalardan oluşması, bu tür makinelerin seri üretimi açısından önem arz ediyor.

Geçmişte de Ikea mobilyası monte etmek üzere programlanan robotlar görmüştük fakat sandalyeyi monte etmek daha zor bir görevdi. Ayrıca bu seferki işlem önceki teşebbüslere göre daha otonom şekilde gerçekleşti. Ancak asıl hedef, robota bir sandalyenin fotoğrafını gösterip o sandalyeyi nasıl monte etmesi gerektiğini kendi başına ‘çözmesini’ sağlamak. Araştırmacılar böylesi bir gelişmeye en az beş yıl uzak olduğumuzu söylüyor.

Kaynak: Fortune

Nanyang Teknoloji Üniversitesi'nden araştırmacılar, bir robotu Ikea sandalyesini monte edecek biçimde eğitmeyi başardı. Robotun sandalyeyi monte etmesi 20 dakika 19 saniye sürdü. Daha önce de Ikea mobilyası monte eden robotlar yapılmıştı fakat sandalyeyi monte etmek daha zor bir işti. Ayrıca bu seferki işlem önceki teşebbüslere göre daha otonom şekilde gerçekleşti. Projenin nihai hedefi, robota bir sandalye fotoğrafı gösterip o sandalyeyi nasıl monte etmesi gerektiğini kendi başına 'çözmesini' sağlamak. Araştırmacılar bunun için en az beş yılımız daha olduğu görüşünde.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği